V kancelárii sídla komory v Nitre Peter Šulan s pýchou rozkladá kalendáre, čo už niečo pamätajú.
Na každom z nich dominuje svätý Florián, patrón požiarnikov aj kominárov. A vždy vinšík s prianím. V roku 2000 sa na kalendároch objavila najstaršia zachovaná fotografia kominára z roku 1856. S dreveným rebríčkom, v typickej čiernej uniforme a s kefou škrabačkou prehodenou cez plece.
Ako tradícia kominárskych kalendárov vznikla? Peter Šulan sa domnieva, že kedysi, keď sa všade kúrilo len uhlím či drevom, bol kominár pravidelným a častým návštevníkom domácností. Komíny bolo treba často čistiť. Aby to mali gazdinky jednoduchšie, jeho návštevy si krúžkovali do kalendára, ktorý si pripínali nad sporák či kachle. A majster mal zase svoju kominársku knižku. Tak mali prehľad obaja.
O tom, že kominárske remeslo bolo vážené a kontroly v domácnostiach bral každý vážne, svedčí daňový doklad Jána Kostku z roku 1834. Ten v ráme pod sklom zdobí kanceláriu komory kominárov.
„Tak, ako kedysi, aj dnes gazdinky čakajú na naše kalendáre. A rovnako sa im tešia,“ hovorí Peter Šulan. Netají, že sú pre nich trochu aj reklamou.