BRATISLAVA – Informácie o vývoji obchodnej bilancie Slovenska včera prekvapili aj obchodníkov s peniazmi. Koruna začala po zverejnení prekvapivo pozitívnych čísel včera znova silnieť. Tento trend by mohol byť podľa viacerých devízových dílerov dlhodobejší a zastaviť by ho mohla až centrálna banka.
„Čakali sme, že predvianočný novembrový obchodný deficit bude okolo 12,6 miliardy korún. Zverejnené číslo nás prekvapilo,“ opisuje vnímanie situácie obchodníkmi s peniazmi díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Koruna sa hneď ráno po zverejnení štatistiky prudko posilnila o desať halierov.
Zabadal: „Teraz sme len niekoľko halierov od najsilnejšej úrovne, pri ktorej nedávno zasahovala proti vlastnej mene centrálna banka. Myslím si, že túto úroveň bude trh v nasledujúcich dňoch znova testovať.“ O slovenské koruny mali včera takmer nepretržitý záujem hlavne díleri zo zahraničných bánk.
Obchodníci totiž stavajú na to, že koruna bude v budúcnosti silnejšia. Ich obavy zo zásahu národnej banky tlmia práve zverejnené pozitívne čísla o zahraničnom obchode, ktoré naznačujú, že podiel vývozu na dovoze bude rásť. To by podľa logiky devízového trhu malo odradiť NBS od toho, aby pristúpila k boji proti silnej mene. Centrálna banka sa totiž intervenciami snaží pomôcť problémovému vývozu.
Národnú banku zverejnené výsledky zahraničného obchodu takisto príjemne prekvapili. „Pokiaľ viem, tak výsledky sú nad očakávania. Vyzerá to však tak, že existuje nejaká hranica podpory, kde by sa malo zhodnocovanie koruny zastaviť,“ povedal Karol Mrva, vrchný riaditeľ obchodno-devízového úseku a člen bankovej rady NBS.
Na otázku, akú silnú korunu bude NBS tolerovať, Mrva odpovedal: „To sú zatiaľ ďalekosiahle úvahy. Obchodná bilancia za celý rok však vyzerá ďalej nepriaznivo a na výraznejšie zhodnocovanie meny teda nevidíme dôvod. Situáciu pozorne sledujeme a sme pripravení zasiahnuť.“ Pred niekoľkými týždňami začala NBS bojovať proti silnej korune pri kurze 41,190 koruny za euro, včera sa na trhu obchodovalo pri kurze 41,240 koruny za euro.