BRATISLAVA – V novembri pred Vianocami firmy na Slovensko doviezli menej, ako sa čakalo. Novembrový deficit zahraničného obchodu je každý rok tradične najvyšší a ekonómov najnovšie údaje príjemne prekvapili. Štatistický úrad včera zverejnil informácie, podľa ktorých v novembri firmy doviezli o 9,7 miliardy viac, ako vyviezli. Predchádzajúce analýzy pritom predpovedali vyše dvanásťmiliardový deficit.
Slovensko môže nižšiemu pasívnemu saldu obchodnej bilancie ďakovať problémom americkej ekonomiky. „Oproti októbru klesol najmä dovoz nerastných surovín, výrobkov chemického priemyslu a plastov, kde priaznivo vplýval slabší kurz dolára,“ vysvetľuje prekvapujúce čísla analytik Tatra banky Robert Prega. Obchodnej bilancii pomohol na druhej strane vyšší vývoz áut.
„Priaznivý vývoj tempa rastu vývozu a dovozu pravdepodobne zostal zachovaný aj v decembri,“ odhaduje Prega. Decembrový deficit by sa však podľa neho mal vyšplhať nad desať miliárd korún. Oficiálne koncoročné údaje zverejní Štatistický úrad o necelý mesiac.
Celý minuloročný deficit zahraničného obchodu sa bude podľa Pregu z Tatra banky aj Ľudovíta Ódora zo Slovenskej ratingovej agentúry pohybovať okolo 95 miliárd korún, čo bude 8,9 percenta HDP. Oproti predchádzajúcemu roku sa teda situácia zlepší – firmy totiž v roku 2001 doviezli tovar až o 102,7 miliardy drahší, než ako vyviezli.
Hoci analytici čakali začiatkom minulého roka priaznivejšie čísla, takmer stomiliardový deficit obchodnej bilancie za neúspech slovenskej ekonomiky považovať nebudú. „Vývoj zahraničného obchodu v okolitých krajinách zaznamenal citeľné zhoršenie vývoja. Slovenskí exportéri museli čeliť nízkemu zahraničnému dopytu a vo volebnom roku absentovala vôľa k obmedzeniu domáceho dopytu,“ obhajuje výšku predpokladaného deficitu Prega.
Výrazné zlepšenie obchodnej bilancie Slovenska predpovedajú ekonómovia na tento rok. Vychádzajú z predpokladov, že export by mal pokračovať v postupnom oživovaní aj napriek nízkemu zahraničnému dopytu v prvom polroku a silnejšiemu kurzu koruny. Tohtoročné reštriktívne opatrenia vo forme balíčka ekonomických opatrení stlmia domáci dopyt a povedú k spomaleniu tempa rastu importu. Deficit v tomto roku by tak mal dosiahnuť približne 70 miliárd korún.