Cesty a chodníky v meste, ale najmä v okrajových častiach mesta súvisle pokrývala voda, ktorá na niektorých miestach dosahovala 20 - 30 centimetrov. Napríklad v prímestskej časti Bánová stáli autá vo vode do polovice kolies. Voda sa vylievala až do záhrad, niektorým ľuďom začala presakovať aj v pivniciach. Hladina rieky Rajčanky, ktorá preteká Bánovou, takisto nebezpečne stúpala. Bol vyhlásený až tretí stupeň povodňovej aktivity.
Situácia v meste ohrozovala najmä trolejbusovú dopravu, hrozilo, že dopravný podnik bude musieť vymeniť trolejbusy za autobusy, ktoré lepšie zvládajú veľké množstvo vody. Dopravná situácia však bola komplikovaná aj pre autá a samotných chodcov, ktorí sa borili po členky vo vode. Navyše, pod vodou bola na chodníkoch námraza, čím sa riziko úrazov ešte zvyšovalo.
„Od rána chodia naše posádky po meste. Musia čistiť kanálové vpusty, ktoré sú zamrznuté, voda tak nemôže odtekať a hromadí sa,“ hovorí dispečer Žilinských komunikácií Ľubomír Holáčik. Ako prvé začali pracovníci žilinských komunikácií čistiť hlavné cesty, aby neskolabovala doprava, postupne prichádzali na rad aj okrajové časti.
Podľa Ivana Machara z Regionálneho strediska Slovenského hydrometeorologického ústavu v Žiline prekročila Kysuca v Čadci druhý stupeň povodňovej aktivity.
Okres Púchov od včerajšieho rána bojoval s vodou, ktorá vo viacerých obciach zaplavila pivnice rodinných domov.
Tretí stupeň povodňovej aktivity, stav ohrozenia, vyhlásil starosta Beluše, kde sa vylial miestny potok na asi dvestometrovom úseku. Dvadsať až tridsať centimetrov chýbalo dnes popoludní do vyliatia potoka, ktorý by ohrozil obce Zubák a Horná a Dolná Breznica. Na prečistenie koryta nasadili bager. Vo väčšine prípadov spôsobuje problémy povrchová voda z dažďa a roztopeného snehu, ktorá nevsiakla do zamrznutej pôdy.
V obci Vieska-Bezdedov tiekla voda zo svahu priamo do jedného z domov. Aj po odčerpaní bola pivnica zakrátko zase plná vody. Preto museli privolať bager. V okrese Považská Bystrica hasiči odčerpávali vodu z rodinných domov a zo školy v Plevníku a Dolnej Marikovej. Podľa vedúceho odboru civilnej ochrany okresného úradu Radoslava Večerku sú prietoky na potokoch zdvihnuté.“
Váh na území Trenčianskeho kraja sa zatiaľ z koryta nevylial. Podľa vedúceho odboru civilnej ochrany krajského úradu Jozefa Božika je problém iba s jeho prítokmi. Predpokladá, že sa situácia bude zlepšovať.
Na východe Slovenska povodne na vodných tokoch nehrozia, vodohospodári ani v nadchádzajúcich dňoch neočakávajú vzostup hladín.
Pomerne vysoké zrážkové úhrny na nemeckom a rakúskom úseku Dunaja zapríčinili opätovné stúpanie vodných hladín na celom úseku Dunaja. Predpoveď vodnej hladiny v Devíne na dnes je 510 cm. V Moravskom Sv. Jáne sa očakáva prekročenie hladiny zodpovedajúcej I. stupňu povodňovej aktivity.
Autor: ANDREA HARMANOVÁ