Lieky väčšinou zdraželi o 4 percentá, niektoré však aj zlacneli vďaka novému systému doplatkov. „Najbežnejše lieky sú drahšie o 2 až 3 koruny, pri drahších je ten rozdiel, samozrejme, vyšší. Detské mlieka išli hore o 15 – 20 korún,“ povedali nám v bratislavskej lekárni Magma.
Ibuprofen 400, ktorý stál 49 korún, stojí u nich teraz 50,50, ale ak je na predpis, od Nového roku zaplatí pacient menej ako predtým.
„Niektoré doplatky pacienta išli dole. Na Ibuprofen na predpis sa doplácalo 10 korún, teraz len 7,50. Na potraviny, ako kaše a mlieka, išla dole DPH z 23 na 20 percent, takže tie tiež nezdraželi,“ hovorí magistra Saxová z lekárne na Kramároch.
„Nie je v tom nejaká logika – že by všetko bolo o 4 percentá drahšie. Niečo zrejme zobrala na seba poisťovňa, niečo pacient. Doplatky pacienta na lieky na predpis sa nezvýšili,“ hovorí Jaroslav Lajprík, majiteľ lekárne Panacea v Bratislave.
„Prišiel nám nový tovar, vyzerá to, že sú to korunové zdraženia,“ povedali nám v lekárni v Petržalke. Alnagon zdražel z 27,90 na 28,80, Disofrol na nádchu zo 110 na 113,40. Pri drahších liekoch je to samozrejme viac.
Včera ešte väčšina lekární predávala za staré ceny, dopredávajú sa zásoby. Situácia sa však podľa lekárnikov vykryštalizuje až po pár týždňoch. „Uvidíme, ako zareagujú distribučné firmy. Zvyčajne farmaceutické firmy znížia cenu, ak by mal pacient priveľa doplácať,“ hovorí magister Lajprík.
V lekárňach sa zatiaľ neplatí 20-korunový poplatok za každý recept. Zákon, ktorý ho mal zaviesť, ešte nebol schválený. (mar)
Cesta autobusom i vlakom
Zvyšovanie cien sa týka všetkých. Minuloročná študentská zľava 85 percent na týždenky a mesačenky v autobusoch sa znížila na 30 percent, na diaľkové linky však zostáva polovičná zľava.
Cesta jednorazovou prímestskou linkou do 100 kilometrov zdražela v priemere o 15 percent. Túto maximálnu cenu zaručuje štát, na diaľkových linkách nad 100 kilometrov si už jednotliví autodopravcovia určujú ceny sami.
Lístky na vlak sú o 15 percent drahšie, ale cesta vlakmi EC a IC vzrástla len o deväť percent a cena príplatku ostala 60 korún. Lístok na rýchlik z Bratislavy do Žiliny stál 212 korún, teraz stojí 242, miestenka stála 10, teraz 15 korún.
Študenti si na jednorazové cesty vlakom uplatnia zľavu 50 percent a pri týždenných a mesačných lístkoch 70 percent.
Zadarmo vlakom aj autobusom budú ďalej cestovať deti do šesť rokov a ťažko zdravotne postihnutí. Dôchodcovia nad 70 rokov budú platiť vlakom symbolickú korunu za každých začatých 50 kilometrov. Ak pôjdu autobusom, pocestujú zadarmo. (im)
Poštovné
Obyčajný list pošta doručí v tomto roku za známku drahšiu o korunu, zvyšujú sa ceny aj za doporučené a reklamne adresované zásielky, za balíky prvej a druhej triedy, za poukážky typu C a D.
Lacnejšie budú listy prvej triedy nad 50 gramov, poštové poukážky typu A a U, služby do vlastných rúk, poistenie pre poštové služby a reklamne adresované zásielky nad 1000 kusov.
Celkovo sa ceny na pošte zvyšujú o 7,64 percenta. Pre firmy to štatisticky znamená zvýšenie priemerných mesačných výdavkov takmer o 29 korún a pre rozpočtové a príspevkové organizácie o 255 korún.
Pošta sa pri zvyšovaní cien odvoláva na infláciu za posledné dva roky a na rastúce ceny energií a materiálu. Zvýšenie cien jej má zabezpečiť, že bude hospodáriť bez straty. (im)
Knihy
Ceny sa smerom nahor menili aj v kníhkupectvách – daň z pridanej hodnoty stúpla z 10 na 14 percent. V bratislavskom kníhkupectve Artfórum bola včera inventúra, otvoria až siedmeho januára. V kníhkupectve Pištek na Obchodnej ulici visel oznam, aby si návštevníci k cene knihy uvedenej na zadnom obale prirátali štvorpercentné zvýšenie. Ceny prepíšu postupne. Aj v kníhkupectve Luxor žiadali zákazníkov, aby ospravedlnili zmenenú cenu kníh. „Na prepísaní cien sa pracuje,“ bolo napísané na ozname. (mož)