Cez sviatky sa zvyčajne schádza rodina v úzkom kruhu, zrazu sú všetci spolu, majú na seba viac času. A tak aj mnohé konflikty, ktoré sú za bežného chodu domácnosti prehliadané, vyplávajú na povrch.
Riziko vzniku hádok sa zvyšuje aj tým, že okolie – reklamy, médiá, výklady obchodov – na nás už od začiatku októbra vytvára veľký tlak, aby tie naše Vianoce boli čo najdokonalejšie. Tento pretlak často zvyšuje vnútorné napätie, a potom stačí len malá iskra a výbuch je tu.
Tiež naše očakávania narastajú. A očakávania rôznych členov rodiny sú často rôzne. V našej kultúre sme málo zvyknutí vnímať svoje pocity a hranice, pokiaľ sme ochotní sa prispôsobiť a kedy už nie. Tak sa často prichytíme pri tom, že robíme niečo, čo sme vôbec nechceli, len preto, že náš partner/ka si to tak želá. A ani nie sme schopní o našej nespokojnosti komunikovať. Vtedy sa cítime zle, podráždene.
Keďže nevieme poriadne, čo sa deje, radi sa chytíme akejkoľvek maličkosti, len aby sme vzrastajúcu vnútornú agresiu nejakým spôsobom vybili. A potom je tu ešte často zabúdaná mystická tvár vianočných sviatkov. Vianoce sú oslavou príchodu Spasiteľa. Životné tempo a valcujúca konzumná kultúra nám spôsobujú ťažkosti spomaliť a vnímať „zvonenie anjela“, to vianočné mystično. Po veľkom očakávaní nasleduje často ťažké prázdno, z ktorého sme zasa len vnútorne frustrovaní. Preto je dobré, skôr, ako sa začneme naháňať po obchodoch a upratovať celý byt, spýtať sa sám seba, čo od Vianoc naozaj očakávam a podeliť sa o to s rodinou. Rozprávky sú vtedy výborným a dostupným liekom pre dušu.
Autor: Mgr. Andrea Vannyová