Vedci z Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne zverejnili varovanie, že ak nezmeníme správanie a štáty sa na chrípku nezamerajú ako na globálnu hrozbu, máme sa pripraviť na najhoršie. Súčasná chrípková epidémia, pre ktorú sú zatvárané školy, sa v porovnaní s ich scenárom zdá bezvýznamná.
„Ak nebudú urobené správne a rýchle opatrenia, svet môže v blízkom čase postihnúť vírusová katastrofa.“ Toto varovanie zaznelo z úst epidemiológov na nedávno skončenom svetovom kongrese o chrípke na Kréte. Odborníci tvrdia, že ak ľudia nebudú včas očkovaní, môže vypuknúť podobná tragédia ako v roku 1918. Vtedy sa novým podtypom chrípkového vírusu A, tzv. španielskou chrípkou, nakazilo 500 miliónov ľudí a asi 30 miliónov ich zomrelo.
„Obrovské nebezpečenstvo úplne nového typu chrípkového vírusu spočíva v tom, že ľudská populácia proti nemu zatiaľ nemohla získať protilátky,“ hovoria odborníci. Nie sú vôbec optimistickí.
Ak ľudia nebudú včas očkovaní, mnoho oslabených a chorých ľudí zbytočne zomrie.
Umenie odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie spočíva v tom, že by mali správne odhadnúť, aký variant vírusu zaútočí nadchádzajúcu zimu. Tomu treba prispôsobiť aj očkovaciu látku. Ľudia by však už dnes mali myslieť na to, že odolnosť organizmu treba neustále posilňovať.
(uj)