
BRATISLAVA – Takmer vo všetkých kútoch Európy sa milióny ľudí utiahli do postelí. Len ťažko nájsť rodinu, ktorú nepostihla chrípka. Rady, ako jej čeliť, sú dnes najčítanejším bestsellerom.
Ochorieť môže každý. „Fakt, že ste minulý rok prekonali ťažkú chrípku, neznamená, že tento rok nemôžete ochorieť opäť – na iný druh chrípky. Chrípkový vírus je majstrom premien a tvorí vždy nové a nové mutácie,“ hovorí MUDr. Anna Križanová, praktická lekárka, ktorá má každý deň v čakárni nabité a ordinačné hodiny preťahuje aj o polhodinu. Denne si do ordinácie nosí tašky s pomarančmi a grepmi. Čo sa stane, ak chrípka premôže aj ju, si nevie predstaviť a vraj ani jej kolegyňa v stredisku, ktorá by ju musela zastupovať.
Ležte a poťte sa
Vírusy chrípky sú vždy rýchlejšie, nech urobíme hocičo. Chorému stačí kýchnuť a milióny vyvolávateľov choroby sa rýchlosťou 60 km za hodinu rozptýlia po okolí, kde ich vdýchnu ďalšie osoby. Stačí sa v električke chytiť tyče, pretrieť si oči a máte chrípku. Ak idete k lekárovi so seknutou chrbticou, môžete odísť s chrípkou. Aj preto lekári radia, ak to je čo len trochu možné, ostať zopár dní ležať doma.
„Ak má totiž chrípka klasický priebeh, nie je okamžitá návšteva lekára nevyhnutná a netreba žiadne antibiotiká. Liečbu možno konzultovať aj telefonicky. Stačí sa pozrieť do hociktorej zdravovedy. Iné rady, ako ležať, potiť sa, piť veľa tekutín a jesť vitamíny, ani nie sú,“ hovorí MUDr. Križanová.
Čím sa zvyšuje odolnosť
Reklamy sú plné prípravkov proti chrípke, lekári sú však rezervovaní a takmer všetci, ktorých sme oslovili, by naordinovali lieky proti horúčke, ako napríklad paralen alebo ibuprofen. Po tom siaha aj MUDr. Igor Bukovský, ak ho premôže chrípka. Stáva sa to však len zriedka, lebo mu pomáha jeho osvedčený program na zvýšenie odolnosti v zimných mesiacoch. „Volá sa 1, 2, 3, 4, 5, štart. Preložené to znamená denne – 1 strúčik cesnaku, 2 citrusy, 3 jablká, 4 lyžice ovsených vločiek, 5 vlašských orechov a 1 šálka surovej kapusty. Vynikajúco to posilňuje obranyschopnosť organizmu.“
„Môj recept je podobný – čo najviac vitamínov, cibule, cesnaku, chrenu a očkovanie každý rok,“ hovorí detská lekárka MUDr. Mária Kovaľová.
Lekári sa zhodujú aj v tom, že ak horúčka nevystúpi nad 38 stupňov, netreba ju zrážať liekmi. Varujú však pred komplikáciami, ktoré môže priniesť prechodená chrípka.
„Môže spôsobiť napríklad zápal priedušiek, pľúc alebo obličiek. Poškodený môže byť dokonca srdcový sval, u starých ľudí sa môže ochorenie skončiť smrťou,“ hovorí MUDr. Križanová.
EVA HRDINOVÁ
Nový liek je pridrahýHrozí budúci rok nová pandémia?