Novinári v Bratislave sa pred volebnou kampaňou tešili sa na tipy, ktoré sa v tom čase zvyknú množiť, ako napríklad kto, kde a za koľko si stavia luxusnú vilu, ktorý starosta dával obecné byty známym a rodinným príslušníkom, ktorý politik či strany sa nabalili pri predaji obecného majetku.
Bratislavskí kandidáti však prekvapili. Rozhodli sa, že kampaň budú viesť seriózne, bez podrazov. Márne novinári čakali každý deň poštára, žiadne obálky plné dôkazov, alebo aspoň tichý anonym, neprišli. Autori listov chválili svojich protikandidátov – ale kto by už také listy dnes čítal.
Tesne pred voľbami sa objavili iba zanedbateľné maličkosti, ako napríklad jedny sfalšované noviny, žiadosť o odklad volieb, fyzické napadnutie fanúšikov nezávislých, ktorí hádzali do schránok letáky v čase volebného moratória, alebo zmiznutie jedného z kandidátov na poslanca či trestné oznámenie na záujemcu o primátorské kreslo. A mnoho ďalších drobností, ktoré nestoja za zmienku.
Víťazná koalícia v meste neskôr sľubovala, že zavedie novú kultúru vzťahov a rozhodovanie odpolitizuje. Pri voľbách námestníkov primátora sa však koalícii nepodarilo nájsť žiadnu vhodnú osobnosť medzi menšími politickými klubmi. Nakoniec musela siahnuť po osvedčenom recepte a kandidáta politicky vyberať zo svojho stredu. Jedno miesto sa ušlo aj nevíťaznej strane, obsadila ho dáma, zhodou okolností sestra ministra.
Prahu vedú 30-roční, v Bratislave sa volila za viceprimátorov skúsenosť – okolo 50 rokov. Mladých treba najprv prevychovať na svoj obraz a až potom pustiť k moci,“ povedal tiež starší a skúsenejší.
ZAJTRAJŠOK SVETLÝ