
Kým sa prezident Chávez (vľavo dole) snaží uviesť do prevádzky ropný priemysel, tisíce pravicových expertov sa vydáva do ulíc FOTO - ČTK/AP, REUTERS
protesty proti prezidentovi Hugovi Chávezovi dramaticky kývu cenami pohonných látok na oboch amerických kontinentoch.
Aj v nedeľu, v dvadsiaty ôsmy deň štrajku, sa do ulíc metropoly Caracasu nahrnuli tisícky prezidentových odporcov. Organizátori protestného pochodu ohlásili štrajk ako „veľký pochod víťazstva venezuelského ľudu“ a odvolávali sa na venezuelskú ústavu. Tá zakotvuje právo na občiansku neposlušnosť v prípadoch, keď predstavitelia verejnej moci ohrozujú základné princípy štátu.
Ich požiadavky sú od 2. decembra prakticky nemenné: nech Chávez odstúpi alebo vyhlási predčasné voľby. Chystajú sa vo februári vypísať referendum. Prezidentov mandát sa končí v roku 2006. Podľa zákona je možné referendum vypísať v polovici jeho funkčného obdobia, teda v auguste 2003. Chávez však už stihol vyhlásiť, že výsledky referenda by nerešpektoval, ani keby za jeho odstúpenie hlasovalo aj 90 percent občanov. „Nechystám sa odstúpiť. Naopak - plánujem ofenzívu,“ povedal podľa BBC.
Prezidentské kreslo pod bývalým parašutistom Chavézom sa prvýkrát zatriaslo v apríli, keď ho počas generálneho štrajku opozícia nakrátko zosadila. Odvtedy naňho doráža rozzúrená opozícia s obvinením, že sa snaží vo Venezuele nastoliť komunistický režim. „Chávez vyhlásil vojnu Venezuele. Absolútne nič nemôže zastaviť tento štrajk. Museli by nás pozabíjať,“ povedal na nedeľnej demonštrácii odborový vodca Carlos Ortega. Situáciu zrejme môže vyriešiť len šikovný prostredník.
Už po prvých štrajkoch bola Venezuela nútená začať sama dovážať ropu z Brazílie - jej vlastná produkcia sa scvrkla na desať percent. Straty z premeškaných obchodov využíva ľavicový prezident Chávez ako rétorickú zbraň.
Štrajkujúcich v prejave z novootvorenej pobočky ropnej rafinérie nazval „zradcami“, po desiatkach vyhadzuje manažérov ropného priemyslu. Drží sa svojho imidžu spojenca chudobnej vrstvy spoločnosti, ktorá obchodné úspechy štátneho priemyslu pozná len z televízie. Za pôvodcu stavu krajiny označuje „bohatú elitu“. Horko-ťažko si udržiava vratký trón prízvukovaním svojich predvolebných sľubov hospodárskeho oživenia a prekonania priepasti medzi ľudom a ropnou elitou. Stal sa však opak: ekonomika celý rok upadala, miera nezamestnanosti stúpla o 17 percent.
Chávez teraz používa čaty neštrajkujúcich robotníkov na normalizáciu pomerov v ropnom sektore. Ak sa mu podarí odvrátiť kolaps ropného priemyslu, môže prežiť ďalšie politické zemetrasenie.
Jeden z lídrov štrajkujúcich manažérov Horacio Medina pre denník New York Times povedal, že rozhodujúcich je prvých desať dní nového roku. Opozícia sa pripravuje zvýšiť tlak na vládu prostredníctvom nového výrazu občianskej neposlušnosti - odmietnutia platiť dane. V hre je veľa - víťaz dostane kontrolu nad prosperujúcim ropným priemyslom.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ