BRATISLAVA – Aký bude rok 2003? Po „blbej nálade“ z tohto roka sú vyhliadky optimistickejšie najmä po pozvánkach do únie a NATO. Na druhej strane ľudia od januára pocítia ťažký dosah ekonomických opatrení, ktoré si vláda netrúfala zaviesť vo volebnom roku.
Hneď po 1. januári zdražie plyn, elektrina, voda, cestovné. Do cien tovarov sa premietnu aj nové spotrebné dane a daň z pridanej hodnoty. Priemerná štvorčlenná domácnosť môže počítať s tým, že jej výdavky stúpnu o 1160 korún, trojčlennej o vyše 870 korún.
Ekonómovia si v odhadoch vývoja životnej úrovne protirečia. „Tento balíček ekonomických reštrikcií bude rádovo nižší ako ten z roku 1999. Reálne mzdy klesnú len o málo alebo vôbec nie, kým v roku 1999 bol prepad 4 percentá. Kúpyschopnosť obyvateľov by nemala v priebehu roka klesnúť,“ hovorí Ján Tóth, hlavný ekonóm ING Bank. Zdraženie sa podľa neho prejaví poklesom kúpyschopnosti v prvom štvrťroku 2003, neskôr by mala rásť a dosiahnuť úroveň roku 2002.
Prognostik Pavol Kárász však hovorí, že na občana nič dobré nečaká: „Pre široké vrstvy Slovákov bude životná úroveň s vysokou pravdepodobnosťou nižšia než v roku 2002.“ Základnou príčinou bude podľa neho menšia dynamika reálnej mzdy a vyššia inflácia. Zvýšenie dolnej sadzby DPH z 10 na 14 percent zas bude viesť k tomu, že „každodenný život sociálne slabších vrstiev obyvateľstva sa stane drahším“.
Aj v sociálnej oblasti dôjde k zásadným zmenám. Sprísni sa vyplácanie podpory v nezamestnanosti, detských prídavkov, sociálnych dávok. Podľa Kárásza by to mohlo viesť k zníženiu nezamestnanosti pod 17 percent: „Oká sociálnej siete sa do istej miery zväčšili a sprísnenie sociálneho systému spôsobí, že sa zníži počet nezamestnaných o tých, ktorí vypadnú z evidencie.“
To, či Slovensko upadne do „blbej nálady“, závisí aj od médií, „ak nebudú stále dávať hlasy tým, čo hovoria, aké je všetko zlé,“ hovorí sociologička Zuzana Kusá. „Tí, ktorých sa zmeny dotknú, budú mať pocit, že sú osamotení, nepodporení, okrajoví – a nebudú sa sťažovať.“ A keďže podľa nej vplyvné médiá sú naklonené ráznym reformám, skôr dajú priestor tým, ktorí ich prežijú bez väčších strát, bude to tu vyzerať skôr optimisticky.
Autor: BARBORA TANCEROVÁJOZEF ČAVOJEC