BRATISLAVA - Eurá zatiaľ falšovateľov príliš nelákajú. Jednoznačne najobľúbenejšie sú medzi peňazokazmi slovenské tisíckorunáčky a americké doláre. Nízka atraktivita nových eurobankoviek však asi nebude trvať dlho. Začali totiž platiť len začiatkom roka a Národná banka Slovenska bola po celých dvanásť mesiacov svedkom rastu ich obľúbenosti medzi falšovateľmi. Eurá by tak mohli v budúcnosti nahradiť marky, ktoré boli pre peňazokazov v minulých rokoch veľkým lákadlom.
„Tento rok prevládali päťdesiateurové bankovky zaradené do tretieho z piatich stupňov nebezpečnosti,“ hovorí Stanislav Suja, vedúci oddelenia skúšobne a kabinetu platidiel Národnej banky Slovenska. Centrálna banka zatiaľ nemá hotové štatistiky falošných peňazí, ale podľa údajov z predchádzajúcich rokov zostanú v rebríčku falšovaných peňazí na čele doláre a tisíckorunáčky.
V rozpätí rokov 1993 až 2001 zadržala NBS približne 38-tisíc falzifikátov. Do tejto skupiny nie sú započítané falzifikáty z čias federálneho štátu.
Za najviac nebezpečné, a teda najmenej rozoznateľné, považuje Suja takzvané superdoláre, ktorým prislúcha prvý stupeň nebezpečnosti.. „Stupňov máme päť a jednotka je znakom najvyššej kvality,“ vysvetlil Suja. Menej práce si dajú falšovatelia so slovenskými korunami, zaradenými v stupňoch tri až štyri. „Pri nich by mal aj laik dokázať rozoznať falš,“ dodal. Falošné eurá, medzi ktorými sú najčastejšie 50-eurovky, sú vyhotovené v treťom stupni.
Za hlavný zdroj výroby falošných peňazí pokladá skúšobňa platidiel zahraničie. „Peniaze sú zväčša donesené turistami, buď občanmi Slovenskej republiky, ktorí ich vymenili v zahraničí alebo cudzincami,“ tvrdí Suja. Na to však chýbajú dôkazy, a tak sa banka musí opierať o informácie centrálnych bánk v Európe. „Odhadujeme to aj podľa charakteru a kvality, akým boli falzifikáty vyrobené,“ povedal Suja.
Pretože pohyb falošných peňazí je podmienený turizmom, väčší problém s nimi zaznamenávajú atraktívnejšie mestá a krajiny. V Českej republike sa dostávajú k slovu hlavne eurá a české bankovky s vyššou nominálnou hodnotou.
Rozhodujúcu úlohu v odhaľovaní falošných peňazí hrá polícia. Policajti spolupracujú s komerčnými bankami, s NBS a aj so zmenárňami a obchodníkmi, ktorí zachytia falošné peniaze. V roku 2001 sa aj vďaka nim podarilo zachytiť vyšší objem falošných peňazí ako v predchádzajúcom roku.
IVETA MURŽICOVÁ