ný prístroj slúži na identifikáciu dolárov, ktorých sa bankári obávajú najviac.
„Dolár sa cez super-vision pretiahne princípom platobnej karty a prístroj skontroluje ochranné prvky bankovky. Sústreďujeme sa skôr na kontrolu valút, ktoré sa falšujú častejšie ako slovenské bankovky. Väčší pozor si však dávame aj na tisíckorunáčku, ktorá sa falšovateľom zo Slovenska páči najviac,“ povedala zamestnankyňa jednej z komerčných bánk.
V zmysle zákona o NBS musia pracovníci komerčných bánk každú podozrivú bankovku zadržať bez náhrady a poslať ju do oddelenia skúšobne a kabinetu platidiel NBS na expertízu. Zároveň sú povinní upovedomiť políciu. Identifikácia falzifikátu trvá podľa vedúceho skúšobne centrálnej banky Stanislava Suju dva až štyri dni. Falošné bankovky ostávajú v archíve skúšobne a ich predkladatelia sa dostávajú do rúk policajtom. Tresty za falšovanie sú pestré. Od peňažného trestu cez prepadnutie majetku až po odňatie slobody od dvoch do pätnástich rokov, ak ide o organizovaný trestný čin alebo falšovanie vo veľkom rozsahu.
Ak v skúšobni zistia, že zadržané peniaze sú pravé, bankovky vrátia ich držiteľovi, ktorý má právo na ospravedlnenie. (im)