V roku 2000 zomrelo podľa štatistík na následky fajčenia 4,9 milióna ľudí, čo je oproti roku 1990 až o milión viac. Podľa odhadov zdravotníckej organizácie, ak nenastane zásadná zmena v primárnej prevencii, fajčenie zabije do roku 2030 zhruba 10 miliónov ľudí, z toho 70 percent v rozvojových krajinách. Mnoho fajčiarov je v postsocialistických krajinách a štátoch s nízkymi príjmami, a to najmä medzi mladými. Na Slovensku podľa prieskumu Štatistického úradu Slovenskej republiky v roku 2000 fajčilo denne zhruba 1,5 milióna ľudí.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie stúpla v posledných rokoch tiež konzumácia alkoholu. Celosvetovo spôsobil alkohol 1,8 milióna úmrtí, čo je 3,2 percenta z celkového počtu úmrtí. Medzi najzasiahnutejšie regióny patria Európa a americký kontinent. Alkohol zapríčinil 20 až 30 percent ochorení rakoviny hltana, ochorení obličiek, havárií motorových vozidiel, úmyselných zabití a ďalších poranení. Jedným z hazardných spôsobov pitia je tzv. binge drinking alebo víkendové excesívne pitie a kombinácia alkoholu s inými psychoaktívnymi látkami.
Podľa posledných údajov Štatistického úradu z roku 2000 sa na Slovensku pilo v posledných šiestich rokoch približne rovnako. Denne pilo alkohol zhruba 0,5 milióna ľudí, väčšinou pivo.
Posledná správa zdravotníckej organizácie obsahuje tiež informácie o užívaní drog. Počet užívateľov drog v populácii bol 185 miliónov, čo je 3,1 percenta celosvetovej populácie, 0,4 percenta všetkých úmrtí súvisí s užívaním drog. (sita)