Bratislava 29. decembra (TASR) - Na slovenské vysoké školy (VŠ) v tomto školskom roku prijali 48 474 študentov, čo je takmer 43 percent z celkového počtu prihlásených. Vyplýva to z údajov Ústavu informácií a prognóz v školstve.
Prihlášku si podalo 113 tisíc záujemcov, pričom každý z nich sa hlásil v priemere na dve VŠ. O vysokoškolské štúdium sa uchádzalo aj 1176 príslušníkov inej ako slovenskej národnosti. Na prijímacích pohovoroch sa nezúčastnilo takmer 21 tisíc adeptov, čo je viac ako 18 percent z celkového počtu prihlásených. Podmienky stanovené VŠ a možnosť pokračovať v terciárnom vzdelávaní nesplnilo vyše 40 tisíc absolventov stredných škôl (SŠ), čo je takmer 36 percent.
Študenti najstaršej a najväčšej slovenskej VŠ - bratislavskej Univerzity Komenského so študentmi Slovenskej technickej univerzity a Ekonomickej univerzity v Bratislave tvoria podľa Národnej správy o vzdelávacej politike zhruba 40 percent z celkového počtu denných i externých študentov.
Slovenskí aj zahraniční absolventi SŠ si môžu v súčasnosti podať prihlášku na jednu z 22 VŠ v Slovenskej republike. Najmladšou je jediná rezortná VŠ - Slovenská zdravotnícka univerzita, ktorá po prvý raz otvorila brány v školskom roku 2002/2003. Najneskôr do októbra budúceho roku avizoval vládny kabinet vznik univerzity na vysokoškolskú prípravu občanov maďarskej národnosti. V 90. rokoch minulého storočia vzniklo najmä v krajských sídlach päť nových VŠ, a to Trnavská univerzita, Trenčianska univerzita, Prešovská univerzita, Akadémia múzických umení v Banskej Bystrici a Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave. Prvou neštátnou VŠ na Slovensku je Vysoká škola manažmentu, ktorú v roku 2000 založila City University Bellevue. V rovnakom období začala prevádzku prvá cirkevná VŠ - Katolícka univerzita v Ružomberku.