BRATISLAVA – Štefana Harabina síce Súdna rada tesnou väčšinou navrhla za predsedu Najvyššieho súdu, ale vymenovať do tejto funkcie ho má až prezident Rudolf Schuster.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic pripomína, že prezident nemusí Harabina vymenovať, ak nechce. Rokovať s hlavou štátu o tom však nebude. O voľbe Harabina Lipšic už dávnejšie povedal, že je zlou správou pre Slovensko.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner si myslí, že by bolo podivné, keby prezident odmietol Harabina vymenovať, a tvrdí, že členovia, ktorých do Súdnej rady navrhol prezident, hlasovali práve za Harabina.
„Nie je zákonný dôvod pána Harabina nevymenovať,“ povedal prezidentov hovorca Ján Füle. Harabin podľa neho spĺňa podmienky – je sudcom Najvyššieho súdu a nikto nedokázal, že nie je bezúhonný. Lipšicove tvrdenia podľa Füleho prezident považuje za konštrukcie, ktoré ohrozujú nezávislosť Súdnej rady.
Bývalý ústavný sudca Ernest Valko spomína spor z roku 1993, keď prezident Michal Kováč nechcel vymenovať Ivana Lexu za ministra privatizácie. Ústavný súd vtedy rozhodol, že to nie je prezidentova povinnosť, lebo text ústavy hovoril, že prezident člena vlády na návrh jej predsedu „vymenúva“. Neskôr sa text zmenil na „vymenuje“ a odvtedy prezident musí návrh vždy prijať.
Pri novele ústavy v roku 2001, keď vznikala Súdna rada, však pri predsedovi Najvyššieho súdu zostalo, že ho prezident „vymenúva“. Preto je podľa Valka „božskou vôľou prezidenta“, či tak urobí, alebo nie. „Môže povedať, že sa mu nepáčia jeho červené oči alebo ponožky, to je jedno.“ (mož)