Európa: iný štát = iný systém

Rozdiely penzijných systémov robia problémy členským krajinám Európskej únie už dnes. Vrásky na čelách Slovákov, ktorí sa budú chcieť sťahovať za prácou po zjednotenom kontinente, začnú pribúdať o niekoľko rokov. V Európe totiž platí - iný štát, iný ...

Rozdiely penzijných systémov robia problémy členským krajinám Európskej únie už dnes. Vrásky na čelách Slovákov, ktorí sa budú chcieť sťahovať za prácou po zjednotenom kontinente, začnú pribúdať o niekoľko rokov. V Európe totiž platí - iný štát, iný systém.

Belgicko

Za dôchodok pre ľudí starších ako 65 rokov dnes ručí vláda. Tretina ekonomicky aktívnych Belgičanov spadá do druhého kapitalizačného piliera, ktorého úlohu chce Brusel v budúcnosti posilniť. Belgicko má stanovenú hornú aj dolnú hranicu dôchodku - ak našetrené peniaze nestačia na vyplácanie minimálneho dôchodku, zvyšok dopláca štát. Zamestnanci mesačne odvádzajú 13 percent a zamestnávatelia 24,87 percenta z hrubého príjmu zamestnanca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Švédsko

Systém sociálnej ochrany je založený na princípoch národného poistenia. Funguje tu systém priebežného financovia dôchodkov spolu so systémom kapitalizačného piliera. Švédsky dôchodok je závislý od celoživotného príjmu. Minimálny dôchodkový vek je stanovený na 61 rokov. Švédi platia do zmiešaného dôchodkového systému 18,5 percenta príjmu, pričom polovicu z toho odvádzajú zamestnávatelia a polovicu zamestnanci.

Dánsko

Dánsky model je z pohľadu veku odchodu do dôchodku najstarší. Dáni môžu odísť do penzie až ako 67-roční. Od júla 2004 sa však tento vek zníži na 65 rokov. Štátny dôchodok má v Dánsku najvyššiu príspevkovú sadzbu, čiže výška dôchodkov závisí od zárobku viac ako v ktorejkoľvek inej európskej krajine. Povinná dôchodková schéma platí pre zamestnancov od 16 do 66 rokov, zamestnanci do nej prispievajú tretinou, zvyšné dve tretiny verejného fondu plnia zamestnávatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Fínsko

Penzijný systém vo Fínsku poskytuje svojim občanom dva typy dôchodkov - štátny dôchodok a dôchodok závislý od zárobku. Štátne dôchodky sú zákonom paušálne určené minimálne dávky, ktorých poberanie je podmienené jedine občianstvom. Dôchodky závislé od zárobku sú populárnejšej a pracujúci si v tomto systéme šetria peniaze na vlastných účtoch v penzijných fondoch či poisťovniach. Vo Fínsku poberá starobné dôchodky štvrtina populácie.

Holandsko

Všetci Holanďania, ktorí dosiahli vek 65 rokov, dostávajú štátny dôchodok, ktorý je fixný a pre každého rovnaký. V blízkej budúcnosti čakajú ekonómovia problémy s rastúcim počtom dôchodcov, ktorí budú odkázaní na platby súčasných pracujúcich. V Holandsku sa však o penzijnej reforme príliš nahlas nehovorí - za riešenie v Amsterdame považujú to, aby umožnili pracovať aj dôchodcom, ak by boli ochotní prijať aj menej platené zamestnanie. Mnohí dôchodcovia to neakceptujú a tvrdia, že by to bolo demotivujúce a stratili by tak vlastnú dôstojnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká Británia

Na Britských ostrovoch je zaužívaný zmiešaný systém financovania dôchodkov. Okrem základného výmeru štátneho dôchodku existuje povinné členstvo v systéme kapitalizačného piliera. Ten spadá pod súkromný alebo štátny sektor. Túto penzijnú schému prijala Británia v roku 1979, keď sa k moci dostali konzervatívci na čele s Margareth Thatcherovou.

Francúzsko

V krajine galského kohúta funguje jeden z najzložitejších penzijných systémov. Aj tu sa hovorí o jeho reforme, keďže populácia starne a dôchodcov pribúda. Francúzsko charakterizujú tri veľké kategórie režimov, ktoré rozdeľujú ľudí na zamestnancov súkromného sektora, verejného sektora a na povolania bez výplat, kam patria napríklad umelci alebo farmári. Každá z týchto skupín zamestnancov má vlastný dôchodkový fond založený na priebežnom prerozdeľovaní peňazí pracujúcich medzi dôchodcov. Okrem toho vo Francúzsku existuje povinné doplnkové dôchodkové poistenie.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko

Radikálna dôchodková reforma sa v Poľsku začala pred štyrmi rokmi. Prvé príspevky z tohto systému sa čakajú v roku 2014. Dovtedy platí starý model financovania dôchodkov, ktorý je rozdelený na tri podsystémy. Vlastný režim majú zamestnanci, farmári aj vojaci a policajti. Nedávna reforma prinesie Poliakom zmiešaný povinný systém dôchodkového zabezpečenia. Ten sa bude skladať zo starého priebežného systému a z kapitalizačného piliera. Výška príspevkov zostáva rovnaká - 19,52 percenta z vymeriavacieho základu, pričom 7,3 percenta ide na kapitalizačné účty v penzijných fondoch.

Nemecko

V najľudnatejšej európskej krajine fungujú tri piliere dôchodkového poistenia - zákonné poistenie, podnikové poistenie a súkromné pripoistenie. Dôchodková reforma sa začala tento rok a minimálny dôchodok je 740 eur mesačne. Ak je vypočítaný dôchodok nižší, štát tento rozdiel vyrovná. Na dobrovoľné investovanie do súkromných a zamestnaneckých penzijných fondov by mali Nemcov motivovať daňové stimuly. Berlín počíta s ich zavedením v štyroch fázach do roku 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Česko

V Prahe uskutočňujú pomalú penzijnú reformu. Po jedenástich rokoch sa Čechom podarilo oddeliť platby penzijných odvodov a vytvoriť tak pôdu pre vznik štátnej Sociálnej poisťovne. Vláda sa viac sústreďovala na vytvorenie schémy širokého súkromného dobrovoľného pripoistenia. O ďalšom postupe dôchodkovej reformy česká vláda zatiaľ mlčí.

Maďarsko

Dôchodkový systém v Maďarsku pozostáva z troch častí: povinného priebežného základného systému, povinného dôchodkového pripoistenia v súkromných penzijných fondoch a z dôchodkových služieb dobrovoľných penzijných fondov. Vek odchodu do dôchodku zvýšia Maďari onedlho na 62 rokov. Do roku 2009 musí človek odpracovať 20 rokov, aby mal nárok na dôchodok alebo aspoň 15 rokov, aby získal nárok na čiastočný dôchodok. Výška dôchodku je určená výškou príspevku a dĺžkou prispievania.

SkryťVypnúť reklamu

(Spracované podľa materiálu Sociálnej poisťovne)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu