
Kto odíde za prácou do zahraničia a zostane tam žiť, môže naraziť na problém s dôchodkom. Nik mu nezaručí, že bude mať nárok aj na jeho „slovenskú“ časť. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
„Tento problém už majú dnešní členovia únie. V Európe sú veľmi veľké rozdiely v sociálnych systémoch a o ich kompatibilite sa vôbec nedá hovoriť. Rôzne systémy totiž vytvárajú v každej krajine rôzne záväzky. Ich prepojenie bude ‘neverending story‘,“ vysvetľuje Ivan Švejna, riaditeľ sekcie sociálneho poistenia na ministerstve práce.
Pracujúci, ktorí sa presťahujú za prácou na iný koniec kontinentu, sa budú musieť prispôsobiť tamojšiemu dôchodkovému systému. Nik im pritom nezaručí, že v Portugalsku budú mať o niekoľko rokov nárok aj na ‘slovenskú‘ časť dôchodku. Slovensko má v oblasti sociálneho zabezpečenia uzatvorené medzinárodné zmluvy len s niektorými štátmi - Českom, Maďarskom, Ukrajinou, Poľskom, Švajčiarskom, Cyprom, Chorvátskom, Francúzskom, Bulharskom, Rumunskom či bývalými štátmi Sovietskeho zväzu a Juhoslávie.
Problém s presunom dôchodkových úspor z jednej krajiny do druhej by mohol o niekoľko desaťročí začať riešiť nový dôchodkový systém, podľa ktorého si od roku 2004 začnú pracujúci šetriť na dôchodky na vlastných účtoch v penzijných fondoch. Po presťahovaní sa do zahraničia totiž prístup k týmto osobným účtom nestratia, no od okamihu zmeny trvalého pobytu sa budú musieť prispôsobiť miestnemu systému.
Rozdiely v európskych penzijných systémoch sú podľa Švejnu z ministerstva práce priepastné. „Za príkladom netreba chodiť ďaleko. S Čechmi sme sa rozišli len pred desiatimi rokmi a už dnes máme úplne odlišné systémy,“ hovorí Švejna. Na ministerstve práce existuje oddelenie, ktoré sa zaoberá výlučne vybavovaním žiadostí o uznanie nároku na dôchodok tých, ktorí kedysi žili v zahraničí.
Vstup do únie by podľa Švejnu nemal výraznejšie ovplyvniť ani reálne zhodnocovanie investícií ľudí v penzijných fondoch. „Skúsenosti zo vstupu do menovej únie síce hovoria, že ceny išli hore, no riziko znehodnocovania úspor nepovažujem za reálne. Kapitalizačný pilier budeme totiž spúšťať v čase, keď budeme stáť na prahu eura,“ uzavrel Švejna.