Spectator si všíma paralely mezi Vianocami 1938 a 2002

Londýn 26. decembra (TASR) - Tohtoročné Vianoce a Vianoce v roku 1938 nemajú - aspoň zatiaľ - nič spoločné, konštatuje Frank Johnson v článku pre britský ...

Londýn 26. decembra (TASR) - Tohtoročné Vianoce a Vianoce v roku 1938 nemajú - aspoň zatiaľ - nič spoločné, konštatuje Frank Johnson v článku pre britský týždenník Spectator.

Predstavte si ale, že Spojené štáty na budúci rok zaútočia na Irak. Historici potom budú opisovať tieto Vianoce a Nový rok ako posledné pred katastrofou.

A preto som sa pozrel na situáciu pred inými predvojnovými sviatkami, ale neprinieslo mi to žiadny osoh. Na konci roku 1913 nikto v Británii alebo vo Francúzsku nečakal, že v roku 1914 bude vojna, uvádza Johnson.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V 1938 to ale bolo iné. Mníchovská dohoda uzatvorená štyri mesiace pred sviatkami neodstránila hrozbu vojny. Ľudia tušili, čo ich čaká, píše autor a ako dôkaz uvádza úryvky z dobových denníkov: Britský konzervatívec Leo Amery v jednom z nich upozorňuje na to, čo sa môže stať v roku 1939. Jeho predpoveď je oveľa presnejšia než iné. Stojí tam, že Nemecko a Taliansko vyvolajú na jar nejaký konflikt a myslí si, že ich prvým cieľom bude Poľsko.

Johnson vyberá ešte jeden dobový záznam. Tento raz cituje z listu Winstona Churchilla manželke, ktorá sa 22. decembra 1938 plavila Karibikom: "Politika sa ocitá v kríze. Hitler zasiahne vo februári alebo v marci, pravdepodobne proti Poľsku." Churchill mal pravdu. Hitler v marci obsadil Československo a v septembri Poľsko.

SkryťVypnúť reklamu

A čo predpovedá Frank Johnson zo Spectatoru pre rok 2003?

"Väčšina ľudí si myslí, že sa niečo stane s Irakom. Nevedia ale, či to bude niečo veľké alebo malé. Budú si to pamätať len ak to bude to prvé. Takže tieto Vianoce by mohli byť jednoducho len obyčajné Vianoce," uzatvára svoj vianočný komentár Frank Johnson.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu