„Treba si predstaviť úlohu ODS i moju ako topoľ. Je to veľmi húževnatý strom, ktorý má okrem iného ako vetrolam zabrániť návalom vetra a víchriciam,“ alegorizuje seba i stranu nový predseda českých opozičných občianskych demokratov Mirek Topolánek. Kto je tento, ešte pred týždňom širokej verejnosti takmer neznámy štyridsaťšesťročný senátor?
Topolánkovo zvolenie do čela ODS prinieslo niekoľko otáznikov. Doteraz totiž nedokázal ani prezentovať svoje názory. Z jeho prejavov na kongrese chýbal čo i len nepatrný náznak vízie. Zmohol sa iba na zopár opotrebovaných hesiel a prihlásil sa ku „klausizmu“. Zahraničnopolitické témy akoby boli tabu. To všetko len vytvára priestor na špekulácie, že Topolánkova voľba bola v skutočnosti vopred vykalkulovaným obchodom niektorých frakcií ODS.
Zakladateľ ODS a jej odstupujúci predseda Václav Klaus už vopred netajil svoje negatívne názory na Topolánkovu kandidatúru. Nečakané víťazstvo na kongrese strany bolo pre otca-zakladateľa riadnym šokom. „Absolútne prázdny a falošný Topol, prázdny a falošný Topolánek,“ takéto sms-ky posielal ihneď po voľbe Klaus.
Nový šéf občianskych demokratov pristupuje ku škandálu s nadhľadom, no vzájomnú nevraživosť medzi ním a stále vplyvným Klausom je stále cítiť vo vzduchu. Inžinier – strojár si neprilepšil ani svojím jednoduchým a ľudovým jazykom, ktorý až príliš pripomína jeho vidiecke korene. Napríklad o „letnom“ kandidátovi na predsedu ODS Evženovi Tošenovskom hovoril ako o „chlapovi s guľami“ a názorový obrat vlastnej strany v otázke priamej voľby prezidenta označil za „prasačinu“.
Sám Topolánek si tento handicap uvedomuje a zdá sa, že mediálne učenie mu ide rýchlo. Jeho víťazstvu predchádzal teatrálny prejav podpory od manželky v americkom štýle. Práve imidž šťastnej rodiny ako základ spoločnosti a fundament konzervatizmu je v českej politike ešte na počudovanie neobsadený. Mohol by priniesť ODS potrebné body.
Napriek mnohým negatívnym hodnoteniam mu nie je možné uprieť zatiaľ skôr skrývaný potenciál stať sa „úspešným prekvapením“. Z Valašska pochádzajúci nový predseda ODS sa vyznačuje predovšetkým praktickým konaním a možno toto bude nakoniec pre opozičných občianskych demokratov cesta z pasce.
Autor: MARTIN ČAREK, Praha pre SME