Spolupracuje však aj s políciou, ktorej poskytuje technickú spoluprácu aj tipy na firmy porušujúce zákon. Väčšinu takýchto informácií získava zo svojej webovej stránky, cez ktorú môže ktokoľvek informovať o svojom podozrení. BSA sa netají tým, že najlepšími informátormi sú bývalí zamestnanci firiem alebo konkurenčné spoločnosti. Všetky tipy sa však dôkladne preverujú: podľa veľkosti firmy a predmetu podnikania sa odhadne, koľko má asi počítačov a aký softvér potrebuje, a odhad je porovnaný s údajmi o skutočne nakúpených licenciách.
V minulosti zasielala BSA podozrivým firmám najskôr varovanie, dnes už to nie je pravidlom a niekedy informuje priamo políciu.
Na Slovensku doteraz polícia riešila 32 prípadov porušenia zákona zo strany predajcov sofvéru a 52 prípadov koncových užívateľov programov. Podľa Tomanovej z BSA dnes nelegálny softvér najviac používajú malé firmy, ktoré majú menej než 30 počítačov. Za používanie nelegálneho softvéru hrozí podľa paragrafu 152 Trestného zákona päť rokov odňatia slobody a peňažný trest do výšky 5 miliónov korún. (tb)