
Slovenský olympionik desaťročia Michal Martikán, olympijský víťaz vo vodnom slalome. FOTO - TASR
Pustiť sa do pavučiny porovnávania dôležitosti športov, alebo väčšej, či menšej ceny takého alebo onakého prvenstva, je diskusiou na večnosť.
Aritmetická logika
Ankety sú jedna vec, subjektívny názor viacerých dá sumár, ktorý nemusí byť každému po chuti, ale by sa mal rešpektovať. Olympionika desaťročia vyhlasoval Slovenský olympijský výbor bez použitia hlasovacích lístkov. Kritériom bola hodnota úspechu na olympijských hrách (v prípade, že viacerí dosiahli rovnakí úspech, rozhodujú ďalšie výsledky na OH). Čiže dve zlaté sú viac ako jedna, a jedno prvenstvo lepšie ako trebárs desať druhých miest. Ak by bolo všetko rovnaké, išlo by sa smerom dolu (MS, ME atď.) až vznikne aritmeticky skutočne spravodlivé poradie.
Slovenskí hokejisti boli na OH 1994 senzačne na šiestom mieste, potom v Nagane 1998 a Salt Lake City 2002 ani nepostúpili do hlavnej súťaže. Ale ako sme vo februári v Utahu zhoreli, tak náš tím dosiahol v máji vo Švédsku zázrak. Postavil národ na nohy, na pár dní dal všetkým zabudnúť na starosti. Mnohí z nás, keď sme smutní či naštvaní, pustíme si video s happyendom Bondrovho víťazného gólu Rusom alebo zábermi z bratislavského námestia, kde nám pri pohľade na zlatých chlapcov patril celý svet. Možno také niečo vôbec nejakým ocenením ešte viac vyzdvihnúť?
Aritmetická logika všeličo naznačila. A Olympionik desaťročia Michal Martikán to aj odhalil. „Toto ocenenie znamená, že laureáti môžu slovenským športovcom minimálne poslúžiť ako vzory, ktoré budú motivovať mladé talenty. Som presvedčený, že v budúcnosti bude mať Slovensko viac olympijských víťazov, náš šport má na to, aby uspel v každom odvetví.“
Absolútna jednotka
- vodný slalom
Z desiatich ocenených patria štyri priečky vodnému slalomu, Kňazovický a štvorkajak sú rýchlostní kanoisti, Moravcová plavkyňa, ktorá sa na svetovú hviezdu vypracovala v americkom Dallase, teda v krajine kde je bazén takmer pri každom dome. Vodáci na divokej vode si chvália, a oprávnene, naše podmienky na tento mladý a perspektívny šport. Areály v Liptovskom Mikuláši a Čunove majú svetové parametre. Kanoisti nie sú na tom až tak dobre, ale vodných plôch, teda ihrísk pre toto namáhavé a na olympijskú históriu bohaté odvetvie, je u nás tiež dosť. V kolektívoch vyhrala štafeta biatlonistiek. Stredisko v Osrblí je špičkové. Plávanie je podľa zaužívanej tradície OH po atletike druhým najvážnejším športom. Máme síce skvelú Moravcovú, ale plávanie ako také je mizerné.
Martikán, Hochschornerovci i Moravcová vyrástli v podmienkach, kde sú vodný slalom a plávanie v rodinných erboch. Skutočne nie je na škodu, že malé Slovensko je absolútnou svetovou špičkou, ba dokonca jednotkou vo svete v pomerne nenápadnom vodnom slalome. Vyskakovať skutočne nemôžeme. Ale nie je dobré, že v atletike, plávaní (bez Moravcovej), klasickom lyžovaní, teda v ťažiskových športoch sme s prižmúrením oboch očí veľmi priemerní. Nastane prebudenie sa k vytváraniu lepších podmienok v širšom spektre, až keď sa na Slovensku náhodou objaví šestnásťročný chlapec, ktorý bude vedieť behať sto metrov za 10,20 sekundy, či ďalšia Moravcová?
Veľa otáznikov
Slovenský olympijský výbor (SOV) sa môže po troch zimných a dvoch letných olympiádach pochváliť solídnou bilanciou dvoch zlatých, štyroch strieborných a dvoch bronzových medailí. V našich tatranských lyžiarskych podmienkach, s našou senzačnou hokejovou a krasokorčuliarskou tradíciou sme však nezískali na zimných hrách ani jediné umiestnenie na stupni víťazov.
Pre vodný slalom nemusia sto rokov vyrastať talenty, aké máme dnes. A musíme rátať aj s neúprosnou realitou, čo ak vodný slalom vylúčia o desať rokov z olympijského programu, v Medzinárodnom olympijskom výbore, žiaľ tento trend existuje. Prestane byť vodný slalom pre Slováka v tom momente zaujímavým športom? Veľa otáznikov a jedno sympatické Martikánovo želanie - aby náš šport uspel vo viacerých odvetviach ako doteraz.
OLYMPIONIK DESAŤROČIA
1. Michal Martikán (zlato 1996, striebro 2000/vodný slalom), 2. Pavol a Peter Hochschornerovci (zlato 2000/vodný slalom), 3. Martina Moravcová (dvakrát striebro 2000/plávanie), 4. Slavomír Kňazovický (striebro 2000/rýchlostná kanoistika), 5. Jozef Gönci (bronz 1996/strelectvo), 6. Juraj Minčík (bronz 2000/vodný slalom), 7. Soňa Mihoková (4. miesto 1996/biatlon), 8. Elena Kaliská (4. miesto 2000/vodný slalom), 9. Jozef Lohyňa (4. miesto 1996/zápasenie), 10. štvorkajak Róbert Erban, Richard Riszdorfer, Juraj Tarr, Erik Vlček (4. miesto 2000)
OLYMPIJSKÝ KOLEKTÍV DESAŤROČIA
1. štafeta biatlonistiek Soňa Mihoková, Martina Jašicová, Anna Murínová, Tatiana Kutlíková (4. miesto 1998), 2. hokejisti SR (6. miesto 1994), 3. basketbalistky SR (7. miesto 2000)
OZVENA ROKA - hokejisti Slovenska, tenistky Slovenska
TALENT ROKA - Veronika Zuzulová (zjazdové lyžovanie)