Euro sa oproti americkému doláru včera obchodovalo na úrovni okolo 0,8350 USD/1 EUR, čo bolo približne osemmesačné minimum. Dolár sa posilnil na 15-ročné maximum v prepočte na obchodne vážený kôš ostatných hlavných mien. Rekordné naximum dosiahol dolár oproti juhoafrickému randu a aj švédskej korune. Dolár tak aj naďalej zostal najsilnejšou menou posledných dní.
Švédska centrálna banka bola nútená zvýšiť základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na úroveň 4,25 percenta, čím iba zvýraznila svoj jasný zámer udržať inflačný vývoj pod úrovňou dvoch percent. Švédska koruna sa oslabila oproti doláru na hodnotu 11,040 SEK/1 USD a euru na hodnotu 9,2610 SEK/1 EUR. V opačnej situácii sa ocitla dánska koruna, a to po tom, ako sa dánska centrálna banka odhodlala zmeniť doterajšiu výšku úrokových sadzieb smerom nadol o 0,05 percenta na hodnotu 4,95 percenta. Dôvodom na toto rozhodnutie dánskej centrálnej banky bolo výrazne posilňovať koruny na finančných trhoch. Oproti euru sa posilnila dánska koruna na úroveň 7,4400 DKK/1 EUR, čo bolo osemmesačné maximum.
Prudké turbulencie boli zaznamenané na emerging markets, kde poľský zlotý sa oslabil približne o 4 percentá počas jediného dňa. Dôvodom na oslabenie zlotého boli vyhlásenia opozičného lídra Leška Millera, ktorý počas dňa uviedol, že Poľsko by sa mohlo ocitnúť na pokraji finančnej krízy. Trh doslova explodoval a upokojiť situáciu sa ponáhľal samotný viceguvernér centrálnej banky Jerzy Stopyra. Ten nevidí fundamentálne dôvody na ďalšie oslabenie výmenného kurzu zlotého. Maďarský forint sa oslabil približne 4 percentá a dosiahol k hranici 7,8 percenta od centrálnej parity. Maďarská centrálna banka ústami svojho hovorcu uviedla, že ako vhodnou sa jej zdá úroveň 10 percent od centrálnej parity v apreciačnej časti fluktuačného pásma. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Bank)