O zvrat vo vzostupnom trende sa postarali dva hlavné faktory. Zvonku pôsobili na korunu padajúce meny rozvíjajúcich sa krajín. Podľa dílerov vnímajú veľkí zahraniční hráči „emerging markets“ ako veľké lokálne prostredie, ktoré určuje vývoj vo všetkých jeho krajinách. Oslabovaniu viacerých mien súčasne by preto koruna nedokázala odolať ani pri priaznivej vnútornej situácii.
Domáca scéna však tentoraz hrala v neprospech koruny. Podľa Juraja Zabadala z dílingu Slovenskej sporiteľne trhom zamávali zlé správy o reforme verejnej správy a vzniknutej koaličnej kríze.
„Určujúci bol Londýn. Tamojší hráči vo veľkom zatvárali svoje pozície a korunu to nakoniec stálo 50 halierov,“ opísal vývoj Zabadal. Ráno sa obchodovanie štartovalo na úrovni ročného maxima 42 korún za euro. S postupom obchodovania sa kurz šplhal až k 42,5 koruny za euro.
Aj v najbližšej budúcnosti budú hrať podľa Zabadala prvé husle londýnske banky. Ich rozhodnutia pravdepodobne bude opäť motivovať vývoj na emerging markets. „Pozorne sledujú aj našu koaličnú krízu a postoj SMK k svojej účasti vo vládnej koalícii,“ doplnil díler.
Uplynulý týždeň koruna takmer atakovala historický rekord blízko 41,50 koruny za euro. Dôvodom jej zhodnocovania bol prílev devíz zo zahraničných investícií a privatizácie. Devízy prichádzali do relatívne stabilného politického prostredia a posilňovaniu nestála v ceste ani centrálna banka.
Piatkový obrat vývoja znamenal pre investorov vyberanie ziskov z posledných dní. Podľa dílerov je v súčasnosti kurz koruny len ťažko odhadnuteľný a prognózy sa nachádzajú v širokom intervale - od 42,1 až do 43 korún za euro.
JURAJ JAVORSKÝ