
Kohlovci na archívnej snímke.
FOTO - REUTERS
Hoci je slnečné svetlo zdrojom pozemského života, niektorým ľuďom život znepríjemňuje. To bol aj prípad manželky bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla. Hannelore trpela alergiou na svetlo, ktorá sa za posledný rok zhoršila tak, že nemohla vyjsť na denné svetlo.
Ako napísal nemecký týždenník Der Spiegel, v prípade alergie reaguje pokožka na svetlo inak ako u väčšiny ľudí. Bielkoviny pokožky, ochranná vrstva tela, sa menia. Dochádza k zápalu. Následkom sú ekzémy, svrbenie alebo vyrážky. V horších prípadoch je vyrážkami postihnutá väčšia časť tela. Možná je aj nevoľnosť, zlý krvný obeh a obávaný alergický šok, pri ktorom môže krvný obeh úplne skolabovať.
Príčiny alergie sú rôzne. Vo väčšine prípadov ide o reakciu na kozmetiku alebo opaľovacie krémy. Alergická reakcia však môže byť aj vrodená alebo ju vyvolá používanie určitých liekov, napríklad antibiotík. To bol aj prípad Hannelore Kohlovej. Tá musela v roku 1993 užívať denne tri tabletky penicilínu, čo zrejme vyvolalo reťazovú reakciu v tele.
Precitlivenosť na penicilín, ktorou trpí stále viac občanov v Nemecku, nastupuje spravidla vyrážkami na koži. V tele pacienta sa začínajú tvoriť protilátky, ktoré pri ďalšom kontakte s penicilínom reagujú o to prudšie. Vo zvlášť zlých prípadoch sa musia postihnutí ľudia brániť akémukoľvek styku so svetlom. Ešte hlava a ruky, ktoré sú lepšie privyknuté na UV-žiarenie, môžu byť pri zamračenej oblohe vystavené dennému svetlu. Svetlé lampy v dome sú tabu. Život pacientov sa stále viac ponára do tmy. Nádej na liečbu je mizivá. „Bohužiaľ, ani dlhoročné intenzívne úsilie lekárov doma i v zahraničí nebolo úspešné, pretože alergia na svetlo je veľmi zriedkavá a medicínsky takmer nepreskúmaná,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Kohlovej kancelárie k úmrtiu manželky. Aj preto sa Hannelore rozhodla zobrať si život. (mim)