DECHTICE – K ruinám stredovekého kláštora svätej Kataríny pri Dechticiach uprostred malokarpatských lesov sa včera opäť vrátili mnísi.
Ide o skupinu mladých záchrancov kedysi majestátneho františkánskeho kláštora, ktorí sa na dva týždne prenesú do histórie a stanú sa mníchmi žijúcimi v 17. storočí. Ako členovia rádu Katarínkov, záchrancov kláštora, sa na dva týždne zrieknu výdobytkov civilizácie, aby v habite z vrecoviny pomohli zachrániť pre budúce generácie aspoň to, čo z kláštora zostalo.
Mladí zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže v uplynulých rokoch postupne konzervovali najohrozenejšie časti zrúcaniny kláštora a podmurovali staticky narušené časti kostola. Obnovenie pôvodnej stavby je totiž z finančného hľadiska nereálne. Minulý rok boli v Západoslovenskom múzeu v Trnave prvýkrát verejnosti predstavené aj archeologické nálezy z tejto lokality.
Práca na záchrane kláštora tvorí len časť života novodobých mníchov na Katarínke. Voľný čas venujú hrám s historickým zameraním a spoznávaniu okolitej prírody. Po vzore svojich predchodcov zo stredoveku sa v sobotu rozchádzajú do okolitých dedín, a ponúkajú pomoc osamelým a starým ľuďom.
Kláštor františkánov medzi obcami Dechtice a Naháč založil v roku 1618 majiteľ panstva Krištof Erdödy. V osemnástom storočí bohatý kláštor kritizoval naháčsky farár a spisovateľ Juraj Fándly, zakrátko ho cisár Jozef II. zrušil. Neskôr bol rozľahlý areál vystavený rozkrádaniu, drancovaniu a pustnutiu.
(tasr)