Japonci otvorili dva nové štadióny pre futbalové MS 2002

Doteraz najvýznamnejší japonský futbalový turnaj Kirin Cup, ktorý sa hrá od roku 1993 ako turnaj národných futbalových mužstiev troch kontinentov – Ázie, Južnej Ameriky a Európy – bol ďalšou komplexnou previerkou pripravenosti hostiteľov pred blížiacimi .

Doteraz najvýznamnejší japonský futbalový turnaj Kirin Cup, ktorý sa hrá od roku 1993 ako turnaj národných futbalových mužstiev troch kontinentov – Ázie, Južnej Ameriky a Európy – bol ďalšou komplexnou previerkou pripravenosti hostiteľov pred blížiacimi sa MS 2002. Videl som v poradí už štvrtý Kirin Cup. V roku 1998 suverénne zvíťazila Česká republika, potom Belgicko, minulý rok sa o víťazstvo podelili naši s Japoncami a teraz ho po dlhom období vyhrali domáci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto výpočte je kus symboliky nevídaného napredovania japonského futbalu, pretože po sérii neúspešných výsledkov to bolo práve minuloročné víťazstvo, ktoré zachránilo „hlavu“ francúzskeho trénera Troussiera a po ňom nastal pozitívny zlom v kvalite. Odvtedy sa Japonci suverénne stali víťazom Pohára konfederácií. Dobre účinkovali na OH. Boli finalistom tohtoročného Pohára konfederácií FIFA a presvedčivo vyhrali tohtoročný Kirin cup po víťazstvách nad Paraguayom 2:0 a Juhosláviou 1:0. Paraguaj, úspešné mužstvo juhoamerickej kvalifikácie, skončil na druhom mieste. Svojimi trestnými kopmi a riskantným driblingom sa blysol 36-ročný brankár Jose Luis Chillavert, dobrý bavič publika, ale nechcel by som byť v koži holohlavého paraguajského trénera „sumopostavy“ Sergia Markariana pri jeho kúskoch.

SkryťVypnúť reklamu

Rozlúčka Dragana Stojkoviča

Najviac mediálneho vzruchu bolo okolo výpravy Juhoslovanov. Prišli s osemnástimi hráčmi, prevažne z domácej súťaže, z toho bolo osem úplných nováčikov. Prišli so zaujímavým experimentom: mužstvo viedli traja rovnocenní tréneri Savičevič, Boškov, Čurkovič. S národným mužstvom sa vo svojom 85. štarte rozlúčil 36-ročný futbalový veterán Dragan Stojkovič, ktorý prvýkrát nastúpil za Juhosláviu 12. novembra 1983 proti Francúzsku v Záhrebe (0:0) a už je sedem sezón v Japonsku, kde posledný júlový deň definitívne končí svoju bohatú kariéru. Veľký hráč, ktorému rozlúčka nevyšla, lebo to mužstvo, ktoré prišlo do Japonska, by neutiahli ani niekoľkí Stojkovičovci v najväčšej sláve.

„Poznám 80 – 90 percent hráčov pre MS 2002. Máme takých, čo vedia rozumne podržať loptu, dlhou prihrávkou zmeniť ťažisko hry a vytvoriť moment prekvapenia, dirigovať hru. V mužstve je vytvorená zdravá konkurencia. Vyhrali sme preto, lebo sme hrali kolektívne, atakovali sme agresívnejšie v plnej rýchlosti, hrali sme inteligentne. To sú veľké predpoklady pre budúcnosť,“ povedal po víťazstve teraz „cisár“ japonského futbalu tréner Philippe Troussier.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, je to tak a ja k tomu pridám, že nielen odstránili jednu z najväčších slabín domáceho futbalu, nevýraznú defenzívnu hru a s ňou spojenú malú agresivitu, ale obidva turnaje hrali na jej hornej hranici. Nepreženiem, keď poviem, že viacerí z nich surovo. Teda to, čo vo svete odkopírovali a ešte čosi po japonsky klasicky pridali. Výsledkom tejto zmeny je, že na posledných dvoch turnajoch dostali (z posledných sedem zápasov) len jediný gól vo finále Pohára konfederácií od majstra sveta a Európy Francúzska.

Architektonické skvosty storočia

Pozoruhodným na Kirine bolo, že v zápasoch Japonska boli oficiálne otvorené ďalšie dva štadióny z desiatich nových, určite architektonické skvosty tohto storočia. Na ostrove Hokaido, ktorý má podobné klimatické podmienky ako Slovensko, bol pre bejzbal a futbal otvorený štadión „Sapporo Dome“. V krytej hale (43 000), ktorej interiér je v prísnych zeleno-hnedých vojenských farbách, pod striebornou kompaktnou strechou prispôsobenou pre množstvá snehu, je k dispozícii umelý bledo-zelený trávnik pre bejzbal. Hala, ktorá zvonku pripomína výstavné stavby na World Expo. A to nie je všetko. Vonku na vzduchu parkuje futbalový trávnik na kolieskach. Päť hodín trvá jeho presun do haly a môže sa začať futbalové predstavenie v dobrých klimatických podmienkach.

SkryťVypnúť reklamu

Neuveriteľný projekt. Druhým podobným skvostom je futbalový štadión v krytej hale s odsúvacou strechou v Oite na južnom a teplom ostrove Kjušu. Diváci a hráči už nemusia sedieť na rozpálenom slnku (teraz boli teploty okolo 37 stupňov Celzia) alebo v daždi. Z futbalu sa stalo divadlo s dobrým komfortom, lebo v hale bolo počas zápasu Japonsko – Juhoslávia len 27 stupňov. Na japonských štadiónoch nefajčia fanúšikovia, novinári ani funkcionári. Na to sú vyhradené priestory. Dodržiavanie je také samozrejmé, ako keď sa strieda deň a noc.

Náš futbal v Japonsku padol

Pripomeniem, že Slovensko dostalo česť reprezentovať na minuloročnom Kirin Cupe. Mnohí Japonci dovtedy nevedeli o Slovensku takmer nič. V tom čase hviezda japonského futbalu Nakamura pred vzájomným zápasom vyhlásil, že výsledok zápasu so Slovenskom je len otázka výšky skóre. Tipoval okolo 4:0. Vtedy ponižujúce. O to väčšie prekvapenie bolo, keď Slováci remizovali s Japonskom 1:1, boli lepší a mali bližšie k víťazstvu. Získali sme rešpekt a obdiv nielen Japonska, ale aj celej Ázie.

SkryťVypnúť reklamu

Reputáciu v Japonsku čiastočne ovplyvnilo naše účinkovanie na OH, ktorú sme napravili tým, že sme v závere našim víťazstvom dopomohli Japonsku k postupu zo základnej skupiny. Slovensko sa stalo v Japonsku futbalovým pojmom a pre domácich sme zostali ako hlavný kandidát na postup na MS z našej skupiny. Prehru s Azerbajdžanom Japonci zobrali rozpačite, ale s porozumením, lebo takéto výkyvy mali v minulosti aj svetovejšie mužstvá ako sme my.

Nikto však nedokázal vysvetliť Japoncom výsledky na Merdeca Cupe v Malajzii, lebo vo všetkých japonských médiách boli uvedené ako Slovensko, a to znamená pre Ázijca a najmä pre Japonca, že to bola najvyššia reprezentácia v maximálnej sile. Sklamanie, ktoré dali Japonci okamžite najavo. Slovenský futbal padol v Ázii nielen na úroveň Malajzie, ale čo je oveľa horšie, na úroveň Bahrajnu. Teda dvoch ázijských futbalových trpaslíkov. To nehovorím môj, ale názor expertov v tejto krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Kto mal z toho profit?

Môj je asi taký, že niet takého množstva financií za účasť na Merdeca Cupe, ktoré by nahradili morálnu a tým aj finančnú škodu do budúcnosti na ázijskom kontinente za výsledky Slovenska na tohtoročnom turnaji. Kto mal z toho profit? Komu turnaj prospel? A viac ako úsmevná je výhovorka, že naši hráči tam bojovali, hrali s nasadením, nie je im čo vyčítať. To je predsa v profesionálnom športe absolútne samozrejmé. Tak hrajú aj futbalovo malé, najzaostalejšie rybárske ostrovy v každej kvalifikácii na MS a ME. A napriek samozrejmému úsiliu hladko prehrávajú, lebo ešte futbalovo nedorástli, tak ako viacerí hráči nášho výberu v Malajzii.

Trošku som odbočil, ale to len preto, že diskusie o ďalšom športovom napredovaní minuloročných víťazov Slovenska a Japonska patrili k častým témam na Kirin Cupe. Bohužiaľ, cesty dvoch minuloročných finalistov sa diametrálne rozišli. Obidve sú však prekvapujúce. Jeden išiel prudko hore a jeden mierne dolu. Taký je život a počkáme si nejaké obdobie, kým si pozície vymeníme. Nádej stále žije a bude žiť, tak ako futbal sám.

SkryťVypnúť reklamu
MILAN LEŠICKÝ
(Autor je bývalým trénerom SR do 21 rokov)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu