Nemusíme zaujímať celý svet

Kultúra spojená s elektronickou hudbou je na Slovensku v porovnaní s ostatným svetom stále iba záležitosťou minoritnej skupinky ľudí. Domáci dídžeji a producenti fungujú ...


Berlínsky DJ Bleed. FOTO - ARCHÍV


Kultúra spojená s elektronickou hudbou je na Slovensku v porovnaní s ostatným svetom stále iba záležitosťou minoritnej skupinky ľudí. Domáci dídžeji a producenti fungujú aj vďaka kontaktom v zahraničí, kde majú vlastné labely, vychádzajú im vinyly a hrajú sety. Na výmenu prišiel zahrať set, netradične v bratislavskom kníhkupectve, SASCHA KÖSCH - DJ Bleed z Berlína.

Hoci dídžejov sú len v Berlíne stovky, práve Bleed udáva krok európskej elektroscéne. Koncom osemdesiatych rokov organizoval prvé ilegálne house parties v továrenských halách. Je spoluautorom kníh Signatúra zvuku 2 a Techno, svoj životný štýl prezentuje ako šéfredaktor časopisu De:Bug, „mesačníka pre aspekty elektronického života“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo vlastne znamená De:Bug?

„De:Bug je počítačový príkaz na odstránenie chyby v programe.“

A časopis má odstrániť dieru v hudobnej publicistike?

„Presne tak, hoci náš časopis nie je len o elektronickej hudbe. Venujeme sa internetu, elektronickej kultúre, grafickému dizajnu. Píše tam generácia ľudí, ktorá s elektronikou trávi väčšinu času, venujú sa najnovším technológiám, prepojeným s hudbou.“

Generácia, ktorá celé dni sedí v miestnosti vybavenej najnovším dizajnom, surfuje po internete, četuje a k tomu počúva elektronickú hudbu?

„Tí, pre ktorých je De:Bug, aktívne tvoria, produkujú hudbu, robia s počítačmi, navrhujú webové stránky. To nie je generácia, ktorá len konzumuje, ale aj sama niečo robí. A myslím, že nesedia v moderných dizajnérskych bytoch, na to nemajú dosť peňazí.“

SkryťVypnúť reklamu

Je mnoho mladých, ktorí nie sú len konzumenti kultúry?

„Určite. Nemyslím, že sú za tým nejaké veľké ideály a hlbšie významy, robia len to, čo je zaujímavé pre istý okruh ľudí a čo nemusí nutne zaujímať celý svet.“

Čo znamená písať o elektronickej hudbe? Nie sú to len reportáže tanečných párty?

„Píšeme o nových projektoch, zaujímame sa, ktorý producent čo robí, ako postupuje, alebo akú technológiu používa. Sledujeme progresívnu scénu, predstavujeme nové nahrávky. Vydanie originálneho nového albumu chápeme ako regulárny umelecký počin. Zaoberáme sa vecami, ktoré v oficiálnej tlači nemajú miesto. Napríklad problém distribúcie hudby na internete alebo autorských práv, čo je pre dnešných dídžejov a producentov životne dôležitá otázka. Metóda samplingu, využívanie častí skladieb iných tvorcov, je dnes veľmi populárna. Kopírovanie je základom súčasnej hudby, ale právne to vôbec nie je doriešené.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to s prezentovaním dídžejskej scény u vás v oficiálnych médiách? Dávajú novej hudbe dosť priestoru?

„Ani nie. Občas niekoho vytiahnu, aby ľudia mali predstavu, o čo ide, ale urobia z toho senzáciu. O modernú hudbu, s výnimkou džezu, sa až tak nezaujímajú. V Nemecku sa ako umenie v prvom rade chápe divadlo, galérie, múzeá a potom film. Hudba je na poslednom mieste, aj to väčšinou popscéna.“

Tento rozhovor je pravdepodobne ten istý prípad. Nestrácate v takejto situácii chuť tvoriť?

„Prečo? Mám šťastnú pozíciu - žijem v Berlíne, kde má elektronická hudba asi najviac priestoru v Európe, nezávisle od oficiálnych informačných zdrojov. Máme vlastné vydavateľstvá, distribúciu, médiá a kluby. Nemám pocit, že mi niečo uniká.“

Pre veľkú časť súčasného grafického dizajnu aj počítačovú hudbu sa stal synonymom minimalizmus. Myslíte, že sme už unavení zo všetkých tých vizuálnych, či zvukových špecialít a ozdôb?

SkryťVypnúť reklamu

„To je jednoduché: s laptopom a samplerom môžete vylúdiť akýkoľvek zvuk. Neexistujú limity. Každý sa však z toho množstva možností sústredí len na jednu, inak to nejde. A tú jednu informáciu podá v čo najšpeciálnejšej podobe. Minimalizmus je odpoveď na konvenčný pop plný predstieranej krásy.“

Rocková alebo populárna muzika, to je takmer vždy príbeh, dráma, osobná výpoveď. Odsúva ju hudba dídžejov nabok, alebo ju transformuje na niečo iné?

„V elektronickej hudbe nechýba dráma, ani tradičné vzťahové záležitosti, ale to nie sú najpodstatnejšie témy. V tanečných piesňach vokál zvyčajne opakuje jedinú vetu, ktorá hovorí o zážitku z párty, tancovaní, braní drog alebo o technológiách. Pophudba poväčšine rozoberá psychiku a problémy, ktoré sa týkajú všetkých. Elektronická hudba nehovorí len o tom, kam sa stratilo moje skvelé dievča.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: DENISA VOLOŠČUKOVÁ, MICHAL HVORECKÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 312
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu