
Inšpektori včera pokračovali v práci v Iraku. Navštívili komplex Tuvajthá, kedysi kľúčový v irackom jadrovom programe. FOTO - REUTERS
WASHINGTON, BAGDAD - Americká vláda dospela k záveru, že iracký prezident Saddám Husajn to nemyslí s odzbrojením vážne. Washington sa preto snaží presvedčiť Bezpečnostnú radu OSN, aby vyhlásila, že Irak porušil novembrovú rezolúciu a schválila vojnovú operáciu. Vojenský konflikt je teraz pravdepodobnejší, nehrozí však bezprostredne, citovala agentúra AP nemenovaných vysokých predstaviteľov.
Stanovisko USA, že Irak vážne porušil rezolúciu BR OSN č. 1441, oznámil vo štvrtok minister zahraničia Colin Powell. USA to považujú za právny základ pre vojenskú operáciu, uviedol. Podľa nemenovaných predstaviteľov americkej administratívy bude Bush budúcich päť až šesť týždňov zhromažďovať ďalšie dôkazy proti Husajnovi a súčasne vysielať do oblasti vojakov. USA vyšlú do Perzského zálivu v januári ďalších 50 000 vojakov, približne rovnaký počet v regióne už majú. Prípravy pokračujú aj u európskych spojencov USA.
Od budúceho týždňa začnú USA inšpekcie tureckých základní, ktoré plánujú využiť počas operácie v Iraku: Diyarbakir, Gaziantep a Malatya a tiež prístavov Antalya a Mersin. Letiská by chceli využiť na pristávanie obrích lietadiel C5 Galaxy a chceli by zároveň preveriť, či sú turecké prístavy technicky schopné prijímať bojové lode. O blížiacej sa vojenskej akcii svedčí aj to, že Washington požiadal Berlín, aby ku koncu januára poskytol 2000 vojakov na stráženie amerických základní v Nemecku - kasární, ako aj trás transportu amerických jednotiek. Spojené štáty majú v Nemecku 71-tisíc vojakov. Podľa hovorcu Bieleho domu Ariho Fleischera teraz prebieha fáza „zvažovania a konzultácií.“ Toto kľúčové obdobie vyvrcholí 27. januára, keď zbrojní inšpektori prídu s prvým hodnotením a keď Bush rozhodne, či ísť do vojny, napísala AP.
Spojené štáty vyslovili k irackej správe najmenej lichotivé stanovisko. Ostatné krajiny pripúšťali, že má isté medzery, odhaliť ich je však úlohou inšpektorov.
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Pierre Raffarin vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urobilo všetko pre to, aby zabránilo vojne s Irakom. Nemecký minister obrany Peter Struck bol „prekvapený“ tvrdou reakciou USA. „Predpokladali sme, že správu, ktorú Irak predložil, najprv dôkladne preskúmajú Hans Blix a jeho inšpektori, a predpokladalo sa, že Iraku bude poskytnutá možnosť prepracovať a zlepšiť ju,“ uviedol.
Blix včera pre BBC vyjadril nespokojnosť s tým, že USA dali k inšpektorom k dispozícii len veľmi málo z toho, čo o zbraniach hromadného ničenia v Iraku vedia. „Najdôležitejšou vecou, ktorou by nám mohli pomôcť vlády, ako sú britská či americká, je povedať nám o miestach, na ktorých sú podľa nich ukryté zbrane hromadného ničenia,“ uviedol Blix. „Majú rôzne metódy na pozorovanie, na odpočúvanie telefonických rozhovorov. Majú špiónov, majú satelity atď. Majú množstvo zdrojov, ktoré my nemáme,“ konštatoval.
USA viackrát dali najavo, že budú irackú správu konfrontovať s vlastnými spravodajskými informáciami. Inšpektori pracujú v Iraku aj na základe správ, ktoré majú od výzvedných služieb rôznych krajín. Washington pritom zvolil taktiku, že len časť svojich informácií dá k dispozícii OSN.
(čtk, tasr, kl)