* Prezentácia krás a vzácností slovenskej prírody je cieľom výstavy v bratislavskom Slovenskom národnom múzeu. Expozícia je prehľadne členená podľa chránených území a ich rozmanitej flóry a fauny. Medzi niekoľkými stovkami exponátov Prírodovedné múzeum SNM sústredilo najvzácnejšie nálezy živej a neživej prírody, ktoré sa objavili na našom území, na ploche necelých 50 000 štvorcových kilometrov. Medzi najstaršie patria evansit, libethenit, euchroit, vihorlatit, rutil, hodrušit, kornelit a iné svetové minerály z obdobia karbón, t. j. 360 miliónov rokov pred naším letopočtom. Zberatelia drahokamov sa potešia aj pohľadom na kermezit, aragonit, jaskynné perly, opál drahý či marmoršské diamanty z východného Slovenska. Priestorovo zaujímavo inštalovaná výstava je obložená veľkoplošnými fotografiami prírodných scenérií, pred ktorými sú kamzík, medveď, svišť, orol, rys, syseľ, drop a iné ohrozené druhy živočíchov žijúcich na zemi, vo vzduchu i vo vode. Slovensko je prírodne veľmi bohatá krajina, o čom svedčí skutočnosť, že dosiaľ bolo z nášho územia opísaných viac ako 11 270 rastlinných, asi 35 500 živočíšnych druhov a tisíc prvokov. Predpokladá sa, že skutočné počty sú oveľa vyššie, napríklad počet živočíchov sa odhaduje na 40 000. „Výstavou upozorňujeme, že Slovensko je nádherná krajina, perla v srdci Európy,“ uviedla na vernisáži jej komisárka Jana Uhlířová. Preto ma názov Slovensko - prírodný klenot v srdci Európy a už teraz majú o ňu záujem aj v zahraničí. Na príprave expozície sa podieľali múzeá v Komárne, Spišskej Novej Vsi, Oravskom Podzámku, Banskej Štiavnici, Liptovskom Mikuláši, Martine, Banskej Bystrici, Leviciach a Košiciach. Vystavené exponáty zapožičali aj iné slovenské múzeá. Výstava potrvá do 30. júna 2003.
* Alternatívne výtvarné umenie tzv. obdobia normalizácie až po „perestrojku“ predstaví výstava Slovenské vizuálne umenie 1970 - 1985, ktorú sprístupnili v Esterházyho paláci Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Zámerom výstavy je poukázať na relevantné umelecké počiny tohto obdobia, ktoré vznikali mimo oficiálneho umenia. Projekt voľne nadväzuje na výstavu 60. roky v slovenskom výtvarnom umení spred siedmich rokov. Súčasťou výstavy, ktorá potrvá až do mája, budú aj viaceré diskusné stretnutia, výklady k jednotlivým formám umenia a tiež filmové projekcie Slovenského filmového ústavu. V umení rokov 1970 až 1985 sa vyskytujú rôzne podoby radikálneho realizmu (hyperrealizmus, fotorealizmus), dematerializované, odhmotnené umenie, rôzne formy vedeckého prieskumu kozmu alebo kozmickej mytológie, či využívanie geometrie v umení. Návštevníci sa budú môcť oboznámiť aj s dielami umelcov, ktorí rozvíjali svoj program ešte zo 60. rokov, priestor dostali aj podoby fotomediálneho umenia a osobitná časť je venovaná akčnej scénografii. Výstava potrvá do 30. marca.
* S vianočnou párty je spojené posledné tohtoročné vystúpenie predajcov pouličného časopisu Nota bene v hre Túžby z ulice, ktoré sa uskutoční v dnes o 19.00 h v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí v Bratislave. Komorné javisko v Divadelnom ústave privíta päticu bezdomovcov - Jozefa, Joshuu, Tibora, Evu a Ivana a ich monológy o živote na ulici, ako aj vlastné podanie príbehu Rómea a Júlie. Po skončení inscenácie o snoch a osudoch kolportérov Nota Bene čaká publikum tombola a účinkujúcich darčeky. Pripravené bude aj pohostenie. K predstaveniam bezdomovcov podľa dramaturgičky Barbary Gindlovej už neodmysliteľne patrí aj diskusia medzi osadenstvom hľadiska a javiska. „Diskusia má zvyčajne veľmi slobodný, osobný a niekedy aj konfrontačný charakter. Je vždy iná, keďže aj hra založená na improvizácii sa mierne mení,“ dodala predsedníčka Združenia prvého mája a spoluautorka hry B. Gindlová. Doteraz odohralo divadlo Nota bene viac ako desať predstavení. Vstupné na hru je dobrovoľné. Keďže účinkujúci nie sú honorovaní, vytvára sa z vyzbieraného vstupného fond, z ktorého sa financujú ich urgentné potreby, akou je napríklad návšteva lekára.
MODRA
* Najnovšou tvorbou sa v modranskej galérii Merum predstavuje jubilujúci výtvarník Alexej Vojtášek. Prevažne tohtoročné práce dokumentujú umelecký posun 50-ročného autora. „Je tu aj cyklus s názvom Kamasútra, s ktorým začínam,“ povedal Vojtášek. Vraj ho táto erotická tematika inšpiruje svojou ľudskosťou a vzťahom muža a ženy. Vojtášek sa narodil v Roudnici nad Labe (1952). Štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave absolvoval v roku 1980 u profesora Albína Brunovského. Na tejto škole aj prednášal v rokoch 1985 až 1990. Ilustroval viac ako 60 knižných publikácií. Venuje sa maľbe, grafike, plastike, knižnej ilustrácii i monumentálnym realizáciám. Výstava potrvá do 27. januára 2003. (tasr, sita)