
Policajné vozidlo s letcom americkej armády Timothym Woodlandom, podozrivým zo znásilnenia Japonky, prichádza na policajnú stanicu v Okinawe. FOTO - TASR
Je to druhý prípad, keď USA vydali japonským vyšetrovateľom vojaka predtým, než bola vznesená oficiálna žaloba. Skončilo sa tak týždenné dohadovanie Tokia a Washingtonu okolo Woodlanda, ktorému USA chceli najprv zaistiť tlmočníka a právnika. Woodland slúžil na americkej leteckej základni na Okinawe. Japonci tvrdia, že 29. júna znásilnil miestnu Japonku, čo Woodland popiera. „Americká vláda berie tento incident vážne a ľutuje zlé správanie amerického vojaka. Japonská vláda nás uistila, že s ním budú vo väzbe spravodlivo a ľudsky zaobchádzať,“ povedal k tomu americký veľvyslanec v Tokiu Howard Baker, ktorý sa včera zišiel s japonskou ministerkou zahraničných vecí Makiko Tanakovou.
Rozhodnutie vydať Woodlanda včera ocenil japonský premiér Džuničiró Koizumi, podľa ktorého je to doklad „dôvery panujúcej medzi Japonskom a USA“.
Prítomnosť veľkého amerického kontingentu na Okinawe je zdrojom napätia, ku ktorému prispievajú aj podobné incidenty. Najvážnejší z nich sa stal v roku 1995, keď traja Američania znásilnili školáčku. Obyvatelia Okinawy opakovane žiadajú Tokio, aby prinútilo USA znížiť počet vojakov, ktorých je teraz na ostrove cez 20-tisíc. To je asi polovica všetkých Američanov, ktorí slúžia na japonských základniach. Miestni ľudia poukazujú na to, že nesú neprimeranú záťaž spojenú s ich prítomnosťou v krajine. (čtk)