SMK chce v auguste rokovať o vystúpení z vládnej koalície. Maďarský denník Népszabadság citoval šéfa poslaneckého klubu Gyulu Bárdosa, že SMK sa pripravuje na úlohu konštruktívnej opozície. SMK mieni požiadať prezidenta, aby vrátil zákony súvisiace s reformou späť do parlamentu.
Naozaj chcete odísť z vládnej koalície?
„Samozrejme. SMK už asi rok hovorí, že ak sa posvätí Mečiarovo rozdelenie krajov na vyššie územné celky, tak to urobíme. Táto reforma predsa nie je reforma. Stačí si prečítať pozmeňujúce návrhy poslanca Cupera.“
SMK sa do rozhodnutia republikovej rady nemieni zúčastňovať na činnosti politických orgánov koalície a nebude sa cítiť viazaná dohodami koalície. Ale politici majú prázdniny a žiadne významné politické rozhodnutia sa v najbližšom čase ani nečakajú. Nie je teda vaša hrozba samoúčelná?
„Nie. Môže sa stať, že bude treba rokovať. My sme však povedali – nie.“
Je prípadný odchod z koalície spojený s udržaním popularity SMK medzi občanmi?
„Nerobíme to kvôli popularite, ale preto, že nesúhlasíme so zavádzaním, že rozhodnutie parlamentu bola dobrá správa pre Slovensko. To nie je reforma, ale nedorobok. Časť vládnej koalície sa pokojne spojí s opozíciou, ale potom sa máme otriasť a povedať: nič sa nedeje. Tak toto teda nie!“
Tvrdíte, že koalícia bude už len živoriť. Čo to znamená?
„Bude sa snažiť ešte rok vydržať. V skutočnosti sa už veľké rozhodnutia neudejú. Ani taký kompetenčný zákon, ktorý obce potrebujú, neprejde.“
Ak má koalícia živoriť, nebolo by lepšie, aby boli voľby už v júni 2002?
„To bude rozhodnutie našich ešte koaličných a po auguste bývalých koaličných partnerov.“
V uplynulom období SMK evidentne stála na strane Dzurindu. Ako to bude s podporou premiéra ďalej?
„Vždy sme stáli na strane premiéra. Na schválenie zákonov o samospráve stačili hlasy opozície, SDĽ a SOP aj bez SDK. Oni sa však demonštratívne pripojili.“
Prečo?
„Jáj, im je jedno, ako to bude vyzerať. Hlavne, aby sa dalo s niečím mávať pred nosom západných štruktúr a hovoriť: máme reformu. Ale my s tým nechceme mať nič spoločné.“
Nemyslíte si, že hlasovanie v parlamente svedčí o tom, že Maďari si na Slovensku nemôžu dupnúť?
„Minimálne zo strany SDĽ sme to cítili. Niektorí v SOP to tiež hovorili. Dokonca aj v SDKÚ boli také názory. Tak nech sa páči, nech vládnu.“
Neoslabí sa vaša predsednícka pozícia v SMK, lebo ste v koalícii neboli úspešní?
„V žiadnom prípade.“
Keď prešiel pozmeňovací návrh o vytvorení ôsmich samosprávnych celkov, SMK a KDH žiadali premiéra, aby zákon stiahol. Prečo sa rozhodol inak?
„Chcel za každú cenu niečo prijať, aby v zahraničí hovoril: áno, splnili sme aj túto podmienku. Urobil zle.“
Vraj vám do augusta hlavy vychladnú, tak ako prednedávnom SDĽ, a koalícia pôjde ďalej. Aký význam bude mať teda rokovanie orgánov SMK?
„Tu nejde o to, komu vychladnú alebo nevychladnú hlavy, ale o to, že nemienime znášať zodpovednosť za sľuby a zavádzanie tejto vlády voči občanom.“
SMK mala trochu iné predstavy o hraniciach 12 územných celkov. Neoslabili tieto predstavy vládou schválený model?
„Kým sme boli na koaličných rokovaniach a hovorili sme o našich predstavách, stále sa hovorilo o 12 VÚC. Okamžite vtedy, keď SMK povedala, že na tom sa nechce zúčastniť, tak v tom momente padla dohoda o 12 celkoch. Tam už bola určitá protimaďarskosť, že sa proti Maďarom treba zjednotiť.“
Reforma sa ešte neskončila. Treba rozhodnúť o právomociach pre samosprávy, o finančných zdrojoch, zrušiť okresné úrady. Nemyslíte si, že na pesimizmus je ešte čas?
„Ale SDĽ nebude chcieť okresné úrady zrušiť a schválené Cuperove návrhy do istej miery zakazujú samosprávny princíp.“
Aký vývoj môže nastať v SMK? Neposilnia sa teraz skôr radikálnejšie postoje v strane?
„Toto nie je o radikalizme. Toto bola posledná kvapka.“
IGOR STUPŇAN