Bratislava 20.decembra (TASR) - Evidovaní nezamestnaní, ktorí nebudú zúčastnení na niektorom z nástrojov Národného úradu práce (NÚP), budú musieť od januára budúceho roka potvrdením od zamestnávateľa najmenej raz za dva týždne preukázať, že si sami hľadajú prácu.
NÚP bude pritom môcť do jednotlivých programov v priebehu roka zapojiť asi 100 000 nezamestnaných a ďalších 150 000 pravdepodobne zaangažuje do vzdelávania a rekvalifikácií. Podľa rezortného ministra Ľudovíta Kaníka sa však bude povinnosť spomínaného dokazovania vlastnej aktivity, ktorú zavádza novela zákona o zamestnanosti, považovať za splnenú aj vtedy, keď bude nezamestnaný vykonávať menšie práce pre obec. Novela totiž zakotvuje, že do riešenia problémov nezamestnanosti vstupujú aj obce a mestá a okresné úrady práce im majú pravidelne poskytovať zoznamy evidovaných osôb. "Ani v regiónoch, kde je málo pracovných príležitostí, sa tak nezamestnaný nedostane do situácie, že napriek svojej snahe nebude vedieť preukázať hľadanie si zamestnania," ubezpečil Ľ. Kaník. Pokiaľ bude mať obec o takéto práce záujem, nezamestnaní ich budú povinní vykonať. V opačnom prípade sa totiž budú posudzovať ako sociálne odkázaní zo subjektívnych dôvodov a dávka sociálnej pomoci sa im skráti na polovicu. Minister však pripustil, že tým, ktorí už sú v tejto kategórii, teda napríklad nezamestnaným evidovaným dlhšie ako 12 mesiacov, už suma dávky nemôže klesnúť, pretože by to bolo v rozpore s Ústavou SR. Zatiaľ však nevedel odhadnúť, koľko nezamestnaných sa takýmto spôsobom môže beztrestne vyhnúť všetkým povinnostiam, ktoré zo zákona vyplývajú. Zdôraznil však, že novela by mala vyselektovať tých, ktorým sa naozaj chce pracovať, a tým by sa mali v budúcnosti zvýšiť sociálne dávky.
Konkrétny objem hodín, ktoré majú nezamestnaní pre obec odpracovať, budú zrejme určovať poslanci formou všeobecne záväzných nariadení. "Nechceli sme to limitovať, ale nechali sme to na rozhodnutí obcí podľa ich potrieb," vysvetlil minister. Pokyny, ako majú obce pri zamestnávaní postupovať, prijalo predstavenstvo NÚP tento týždeň a v týchto dňoch by ich mali dostať jednotlivé obce a mestá.
Ľ. Kaník si uvedomuje, že nové úlohy budú v počiatočnom období znamenať ešte väčší nápor na pracovníkov okresných úradov práce, podotkol ale, že v priebehu budúceho roka zaniknú krajské úrady práce, čím bude k dispozícii viac než 300 ďalších pracovných síl. "Zároveň chceme pristúpiť k efektívnejšiemu rozloženiu siete služieb zamestnanosti, čo bude zrejme znamenať zánik niekoľkých pozícií najmä v riadiacich funkciách v regiónoch, kde nie sú úrady práce v takom objeme opodstatnené," vyjadril sa. Zvyšovanie počtu pracovníkov tak nepovažuje za potrebné.
Námestník generálneho riaditeľa NÚP Jozef Pauk upozornil aj na riziká, ktoré s novou legislatívou súvisia, pričom za možný problém považuje nedostatočné priestory úradov práce. Nezamestnaní sa však môžu každé dva týždne hlásiť aj na mieste, dohodnuté úradom práce, teda napríklad aj na obecnom úrade. Predstavitelia NÚP sa obávajú aj reakcií klientov, ktorí si budú musieť zvykať na nové poriadky. Okrem povinnosti spolupracovať a preukazovať vlastnú aktivitu pri hľadaní zamestnania sa im sprísňujú aj ďalšie podmienky pre zotrvanie v evidencii nezamestnaných. Pokiaľ sa zistí, že robili načierno, alebo sami požiadajú o vyradenie z registra, úrad ich tam opäť zapíše až po pol roku.
* san gl