
FOTO – ARCHÍV TASR
„Chceme dosiahnuť, aby na vojnu chodili chlapci so skutočne dobrým zdravotným stavom. Lekári v armáde by mali riešiť bežné ochorenia, ako je chrípka, angína, úrazy,“ hovorí predseda Ústrednej vojenskej posudkovej komisie Emil Seliga.
Kritériá sa menia po viac ako štvrťstoročí. Od roku 1976 je branec pri odvode zaradený do jednej zo štyroch kategórií: schopný, schopný s obmedzeniami, dočasne neschopný, trvale neschopný. Od nového roka sa kategória „schopný s obmedzeniami“ vypúšťa.
„Oni sú v podstate zdraví, ale ich zdravotná dokumentácia hovorí, že ich zdravotný stav nie je stopercentný. Občas si vyžaduje nejakú liečbu, úľavy, opatrenia,“ vysvetľuje Seliga. „Schopných s obmedzeniami“ je asi 19 percent brancov. Seliga hovorí, že pomerne vysoké percento z nich malo postihnuté zmyslové orgány, osobitne oči. Títo by „na vojnu“ už nemali ísť, keďže na zrak sa kladú vysoké nároky. „Človek prijíma 70 až 90 percent informácií zrakom,“ dôvodí.
Ďalšou skupinou, ktorá by sa „službe vlasti“ mala vyhnúť, sú alergici, chlapci s ochoreniami dýchacieho a zažívacieho traktu, s poraneniami chrbtice a pohybového systému.
Seliga odhaduje, že po zmene kritérií dostane povolávacie rozkazy asi polovica zo „schopných s obmedzeniami“, teda spolu asi o 10 percent brancov menej. Ale môže to byť aj viac. „Záleží na kvalite populačného ročníka.“ Hovorí, že napríklad chlapci, ktorí sa narodili po tragédii v Černobyli v roku 1986, sa k odvodom ešte nedostali.
Upozorňuje však, že odvedeniu sa vyhnú len skutočne chorí, ktorí od útleho veku trpia zdravotnými problémami. „Nie špekulanti“.
Kritériá sa sprísňujú len tri roky pred úplnou profesionalizáciou armády. Hovorca ministerstva obrany František Kašický tvrdí, že v tejto chvíli nemožno vylúčiť, že sa kritériá ešte viac sprísnia.
Podrobnosti o zdravotných kritériách sú na internetovej stránke ministerstva obrany. (joč)