by mal byť rast zamestnanosti,“ vyhlásil minister práce Ľudovít Kaník. Nový Zákonník práce by mal podľa neho zvýšiť flexibilitu firiem pri zamestnávaní ľudí.
Firmy napríklad budú môcť prijímať ľudí až na polročnú skúšobnú lehotu. „Doterajšie tri mesiace často nestačia na to, aby zamestnávateľ správne posúdil, či sa nový pracovník osvedčil, alebo nie,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý.
Ministerstvo tiež navrhuje, aby sa predĺžila lehota práce na určité obdobie na päť rokov. Beblavý: „Veľa slovenských firiem podlieha cyklu hospodárskeho vývoja. Ak bol v minulosti vývoj dobrý, tak to podnikatelia riešili radšej nadčasmi svojich súčasných zamestnancov. Väčšie možnosti pri zamestnávaní na obmedzený čas by spolu s očakávaným hospodárskym zotavením mohli priniesť nové pracovné miesta.“
Nový Zákonník práce zvýši maximálny rozsah nadčasov na 250 hodín ročne po dohode so zamestnancom a na 150 hodín ročne na príkaz zamestnávateľa. Predstavitelia ministerstva pripúšťajú, že takéto nadčasy by nestačili farmárom počas žatvy. „V poľnohospodárstve bude preto naďalej možné rozdeliť riadny pracovný čas nerovnomerne,“ povedal Beblavý. Umožní to, aby kombajnista pracoval v zime len minimálne, no v lete môže byť na poli aj šesťdesiat hodín týždenne. Riadny pracovný čas bude podľa nového zákonníka 48 hodín týždenne.
Ministerstvo vo svojom návrhu zavádza aj formy kratších pracovných časov do pätnástich hodín týždenne. To by mali využívať hlavne vysokoškoláci, ktorí si chcú popri štúdiu privyrábať brigádami. Novela zákonníka vypúšťa kritizované ustanovenia o nemožnosti uzatvárať pracovnoprávne vzťahy medzi manželmi.
Účinnosť nového Zákonníka práce je navrhovaná od 1. júla budúceho roku, dovtedy bude musieť prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním, hlasovaním vo vláde a potom v parlamente. Potom sa dostane na stôl prezidentovi, ktorý svojím podpisom rozhodne o jeho oficiálnom prijatí.
TOMÁŠ VELECKÝ