
Vývoj kurzu eura oproti doláru bol príkladom živelného nastolenia kurzovej rovnováhy. Dolár po spľasnutí bubliny technologických akcií stratil na popularite a euro teda rastie aj napriek najväčším hospodárskym problémom najväčšej európskej ekonomiky - Nemecka. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Doláre na účte, doma v hotovosti alebo v cenných papieroch stratili pre svojho majiteľa, ktorý by ich teraz chcel zameniť za koruny, značnú časť hodnoty. Výnimkou môžu byť cenné papiere, ak dokázala ich výnosnosť v americkej mene prekonať pokles jej kurzu.
Za dolár ponúkali banky ešte pred rokom takmer 50 korún, teraz je to niečo vyše štyridsať. To, že dolár nás stojí menej, spôsobila kombinácia posilnenia koruny oproti euru a súčasne eura oproti doláru, pretože z týchto dvoch kurzov sa určuje kurz dolára oproti korune. Podstatne k jeho poklesu prispel vývoj na svetových trhoch, kde len od začiatku tohto roku dolár stratil oproti euru 15 percent.
Americká ekonomika má vysoký deficit zahraničného obchodu, ktorý sa prelieva aj do vysokého schodku na bežnom účte. Aby nebola ekonomika zraniteľná, deficit musia vyrovnať investície do dolárových aktív. „Vývoj kurzu eura oproti doláru bol príkladom živelného nastolenia kurzovej rovnováhy. Pre tú je jedným z dôležitých ukazovateľov platobná bilancia, najmä deficit bežného účtu. V prípade USA dosiahol neudržateľný rozmer,“ vysvetľuje investičný analytik Slovenskej sporiteľne Vladimír Vaňo.
„Aby si mohli takýto pasívny odlev dovoliť, potrebujú pritiahnuť peniaze investorov zo zahraničia,“ dodal Vaňo. To sa darilo počas „bubliny“ na akciových trhoch, ktorá však spľasla, ekonomika čelila recesii a dolár oslabil aj možný vojenský konflikt USA.
Názory na to, či je dolár stále nadhodnotený, sa rôznia. „Základy ekonomiky hovoria optimistickejšie pre Ameriku, brzdou však ostáva vysoký deficit (zahraničného obchodu), na strane eura zasa pomalší hospodársky rast. Okrem toho v časoch vojny ľudia preferujú bezpečnejšie aktíva, z mien švajčiarsky frank,“ povedal Vaňo.
V polovici tohto roku mali ľudia na devízových účtoch miliardy korún v dolároch. Podľa analytika nie je vhodné dlhodobo investovať len do určitej meny: „Aj tohtoročný vývoj kurzu koruny oproti doláru je dôkazom, že držbu devízových prostriedkov nemožno považovať za investíciu z dlhodobého hľadiska v pravom zmysle slova.“ Pri investícii do cenných papierov v cudzej mene sa môže toto kurzové riziko obmedziť výnosmi z ich vlastníctva alebo predaja.
Nezanedbateľné peniaze investovali Slováci aj do podielových listov dolárových fondov. V žiadnom z nich dolárová výkonnosť za posledný rok nebola taká vysoká, aby vyrovnala pokles kurzu dolára. „Ak investujem do fondu s inou referenčnou menou, v korunovom vyjadrení vždy zarábam alebo prerábam na každom pohybe kurzu koruny oproti tejto referenčnej mene. Tejto skutočnosti by si mal byť každý investor vedomý a len ťažko sa tomu ubráni. Ak nechcem špekulovať v oblasti devízových kurzov, mal by som teda investovať do fondu s aktívami v slovenských korunách,“ hovorí Peter Goceliak z asociácie správcovských spoločností.
JANA BRONDOŠOVÁ