
Foto archív
Do rebríčka najväčších bankrotov ju zaradilo jej imanie 52,2 miliardy dolárov a dlh 6,5 miliardy. Mamutia firma doplatila na svoju stratégiu z deväťdesiatych rokov, keď pod vedením svojho zakladateľa Stephena Hilberta skupovala iné firmy a katastrofálne ju zasiahla akvizícia spoločnosti Green Tree Financial v roku 1998. Ďalšie problémy jej spôsobilo účtovníctvo orientované na dosahovanie vysokých ziskov prostredníctvom zaisťovania úverov.
Pod tlakom investorov muselo Conseco zmeniť spôsob účtovania a prepočítať hospodárske výsledky z posledných rokov, čo pre ňu znamenalo stratu dôvery na Wall Street. Hilbert musel firmu opustiť a na jeho miesto prišiel bývalý šéf General Electric Gary Wendt, ktorý mal za odmenu 45 miliónov dolárov Conseco ozdraviť. Na jeseň 2002, po dva a polročnom snažení Wendt priznal neúspech svojho reštrukturalizačného plánu a z postu šéfa odstúpil.
To už veriteľské banky tlačili na Conseco, aby splácalo dlhy, a tak sa vyhlásenie bankrotu stalo len otázkou času. Žiadosť o ochranu pred veriteľmi prišla po mesiacoch rokovaní s veriteľmi, ktorí sa obávali, že firma nebude schopná splácať svoje záväzky, ktoré vyplývali zo splácania pôžičiek a obligácií. Podľa hovorcu spoločnosti sa zďaleka nie všetci veritelia stotožnili s ozdravným plánom Conseca, ktorý obsahoval napríklad aj predaj časti Conseco Finance, ktorá bola zdrojom väčšiny finančných problémov firmy.
(reuters, jj)