Tá najnovšia sa volá Extreme Makeover a zobrazuje kolosálnych úbožiakov, ktorí si chcú svoje ego posilniť plastickou operáciou a zároveň uspokojiť voyeuristické tendencie miliónov amerických divákov.
Ak sa sami seba pýtate, prečo by mal niekto pozerať takú show, o zlej produkcii ani nehovoriac, je zrejmé, že z vás nikdy nebude špičkový manažér niektorej z amerických televíznych sietí. Show odštartovala na televíznej stanici siete ABC len nedávno a jej prvý hodinový diel prilákal k obrazovkám 13,1 milióna divákov. Šou v ten večer v sledovanosti porazil len cenami ovenčený seriál Západné krídlo.
Od čoho nemohli diváci odtrhnúť oči? Skúste si predstaviť Simpsonovcov parodujúcich nejakú reality show a blížite sa k realite.
Producenti ABC sa bez náznaku sebairónie chválili súťažiacimi, ktorí údajne "na sebe všetko zmenia", čo má byť ich spôsob, ako si splniť "životné sny". Títo odvážni pionieri chirurgickej zábavy sú pravdepodobne len znehodnotenou verziou toho, čo predviedol tzv. umelec-patológ Gunther von Hagen. Ten pred mesiacom asi 500 platiacim divákom v londýnskej galérii naživo predviedol pitvu.
Rozdiel je len v tom, že v americkej televízii ide o experiment s vlastným telom a díva sa na to 13 miliónov ľudí. Traja ľudia vybraní spomedzi tisícov uchádzačov rozhodne nie sú škaredí, aj keď nedosahujú dokonalú krásy diktovanú súčasnou módou.
Dvadsaťdeväťročný Luke je osobným trénerom, ktorého koža zostala po radikálnej diéte "oveľa väčšia ako on". Rozhodnutie: plastika nosa a brucha. Stacey, ktorej vnímanie samej seba sa pokrivilo kvôli oveľa atraktívnejšej mladšej sestre, videla spásu v plastike nosa, viečok, liftingu pod očami, liposukcii a implantáte do brady. Stephanie, ufňukaná poisťováčka, sa rozhodla pre plastiku nosa, očí, liposukciu a zväčšenie poprsia.
Všetkým trom je nápomocný celý tím ľudí vrátane módnych expertov, kozmetických dentistov a trénera fitnes. Nanešťastie tam chýba psychológ, ktorý by súťažiacim vysvetlil, že toto pravdepodobne nie je najlepšia cesta k zvýšeniu svojho potenciálu.
Diváci si mohli pozrieť zábery operácií a dopriaty im je aj pohľad na pooperačné procedúry a zmeny účastníkov (či skôr obetí?). Na záver show všetci vyzerali nepopierateľne lepšie, aj keď len o trošku. Ale ak by na nich niekomu naozaj záležalo, bolo by oveľa zaujímavejšie sledovať, ako sa im darí v priebehu roka po operácii.
"Kto z nás by nechcel na sebe niečo zmeniť," vyhlásil Howard Schultz, výkonný producent Extreme Makeover a odmietol obvinenia, že to nie je o nič lepšie ako iné čudácke show.
"Títo ľudia cítia, že ich obmedzoval ich výzor. Ľudia, čo si myslia, že ak zmenia časť svojho tela či tváre, ich život sa dramaticky zmení. Táto show posúva plastiku na úplne novú úroveň," tvrdí castingový producent Dawn Stroupe.
Realita je, samozrejme, iná.
"Ľudia často hľadajú niečo zázračné, čo im pomôže cítiť sa lepšie vo svojej koži, ako aj zlepšiť pocity iných voči nim. No len zriedka sa stane to, v čo pred operáciou dúfajú," upozornil psychoterapeut Dr. Robert Reiner.
Kritici zniesli show pod čiernu zem a odsúdili ju ako reprezentatívnu ukážku stavu americkej spoločnosti. "Ak niekto potrebuje plastiku, je to ABC," vyhlásil profesor Robert Thompson zo Syracuse University, ktorý vedie univerzitné Centrum pre štúdium populárnej televízie. "Robiť zábavu z dobrovoľných lekárskych procedúr mi pripadá ako zájdenie priďaleko, aj v reality TV," dodal.
Tom Goodman z denníka San Francisco Chronicle ďalej konštatoval, že len málo vecí je takých "nechutných ako zmes nízkeho sebavedomia spojená s lákadlom sľubovaných 15 minút slávy v televízii".
Kritik Dan Jewel z magazínu Media Life bol zasa show sklamaný. "Extreme Makeover mohli byť strašné. Mohli byť odpudzujúce. Zároveň to mohol byť symbol úpadku západnej civilizácie. Tiež to mohol byť náhľad na klady a zápory šialenstva okolo plastickej chirurgie. Nebolo tam však nič z toho. Bolo to jednoducho nudné," posťažoval sa v článku Jewel. Produkcia show mu pripadala skoro amatérska, čo je podľa neho dôkazom, že na dosiahnutie úspechu v americkej televízii stačí skutočne zlý nápad.
"Len pred niekoľkými týždňami bolo životným snom zúfalých žien bojovať s hordou ďalších vydajachtivých konkurentiek o neznámeho chlapíka. Novým americkým snom - podľa ABC - je dať sa rozrezať, otvoriť a poskladať späť pred kamerou," uzavrel Jewel.