. Cieľom tejto organizácie je aj integrácia krajín Višegrádu do Európskej únie.
V októbri 2002 sa položili zmluvné základy Višegrádskeho štipendijného programu predstavuje zásadnú zmenu vo filozofii činnosti Fondu, ktorý dosiaľ podporoval iba grantové projekty. Vytvorením štipendijného programu sa vytvára priestor na premietnutie pozitív vzájomnej spolupráce do budúcnosti: investíciou sú vzdelaní mladí ľudia, ktorí budú ďalej niesť myšlienku vzájomnej spolupráce na základe osobnej skúsenosti.
V prvom období bude štipendijný program určený pre záujemcov na postgraduálnom stupni vzdelávania. V školskom roku 2003/4 program vytvára príležitosť na vzájomnú výmenu 28 štipendistov zo Slovenska, Čiech, Maďarska a Poľska študijným zameraním pokrývajúcim višegrádsky/stredoeurópsky región. Tieto výmeny budú okrem samotných študentov finančne stimulovať aj univerzitné pracoviská zapojené do programu. Druhou možnosťou, ktorú bude mať každá krajina v rámci štipendijného programu je možnosť vyslať obmedzený počet študentov na tie univerzity vo svete, ktoré vyžadujú školné a nebolo ich možné pokryť v rámci existujúcich národných schém podpory vynikajúcich študentov.
Celkovo bude na štipendijný program v r.2003 vyčlenených z višegrádskeho fondu 372.000 Euro. Uzávierka žiadostí Višegrádskeho štipendijného programu bude 31. januára 2003. Podrobné propozície ako aj formulár žiadosti bude v krátkom čase k dispozícii na web-stránke fondu www.visegradfund.org.
Na založení Medzinárodného višegrádskeho fondu sa dohodli vlády krajín višegrádskej skupiny (Česká republika, Maďarská republika, Poľská republika a Slovenská republika) v júni 2000. Od svojho vzniku Fond podporil vyše sto projektov, na realizácii ktorých sa podieľali subjekty zo všetkých štyroch krajín celkovou sumou okolo 3 miliónov Euro. Uvedené projekty prevažne vychádzali z existujúcich väzieb a skúseností jednotlivcov a inštitúcií v oblastiach kultúry, vedy a výskumu, vzdelávania, cezhraničnej a mládežníckej spolupráce.