Tokio/Londýn 17. decembra (TASR) - Mladým mužom, ktorí ostali po liečení rakoviny neplodní, svitá nádej - svoju plodnosť si budú môcť zachrániť, uvádza sa v časopise Human Reproduction.
Japonským expertom, ktorých viedol Dr. Acuo Ogura, sa podarilo splodiť myš z nedozretých samčích pohlavných orgánov. Nezrelé tkanivo vyoperovali z mladých myších samcov a transplantovali ho iným samcom. Tkanivo hostiteľskej myši bolo poškodené rakovinou. Transplantované tkanivo postupne dozrelo a bolo schopné produkovať plodné semeno.
Vedci uskutočnili ešte iný úspešný experiment, keď vyoperovali tkanivo z pohlavných orgánov zajaca a transplantovali ho myšiemu samcovi. Tkanivo postupne dozrelo a bolo schopné produkovať plodné zajačie spermie.
U expertov tak vznikla nádej, že v budúcnosti budú lekári schopní vrátiť mužom plodnosť. Počas puberty alebo ešte v detstve by im odobrali kúsok tkaniva zo semenníkov, zmrazili by ho a neskôr, v prípade potreby, by im ho mohli späť transplantovať.
Britskí vedci zase zistili, že plodné semeno sa dá získať už od 12-ročných chlapcov. Oslovili preto spermobanky, aby svoje služby poskytli všetkým 12-ročným chlapcom chorým na rakovinu.
Vedúci britského výskumného tímu - Dr. Gulam Bahadur, sa vyjadril, že u týchto chlapcov chemoterapia a rádioterapia narúša alebo úplne ničí ich plodnosť. Takto by ich mohla čakať o čosi pozitívnejšia budúcnosť.
V praxi si podľa neho treba ďalej uvedomiť, že táto veková skupina chlapcov môže byť veľmi senzitívna a hanblivá a podobné témy ich môžu uvádzať do rozpakov. Lekári by im však aj napriek tomu mali poskytnúť možnosť zmrazenia spermií. Ide hlavne o skupinu chlapcov od 12 rokov, vo výnimočných prípadoch, ak je mladým pacientom problém zrozumiteľný, môže ísť aj o desaťročných.