BRATISLAVA - Poľnohospodári budú dostávať po vstupe Slovenska do Európskej únie viac peňazí ako dnes. Presnú sumu, ktorú budú tvoriť peniaze z únie a zo slovenského rozpočtu, sa dozvedia až po schválení štátnych rozpočtov na nasledujúce roky. „Koľko to bude, to sa dnes nedá presne povedať. Závisí to od toho, či využijeme plne rámec na dorovnanie z domácich zdrojov alebo nie,“ vysvetlil minister financií Ivan Mikloš.
Vyrokovaná pozícia, podľa ktorej sa 25-percentná miera priamych platieb z Európskej únie môže zvyšovať až do úrovne 55 percent priemeru čerpaného súčasnými členmi únie je totiž závislá od možností štátneho rozpočtu Slovenska. „Urobím všetko preto, aby slovenskí farmári v ničom nezaostávali za českými či maďarskými kolegami,“ povedal SME minister pôdohospodárstva a člen delegácie na kodanskom summite únie Zsolt Simon.
Zvyšovanie priamych platieb pre poľnohospodárov bude postupné. V roku 2004 môže dosiahnuť 55, o rok neskôr 60 a v roku 2006 úroveň 65 percent priemeru doterajších členov. Kým v kvótach jednotlivých produktov dosiahlo Slovensko maximum, v priamych platbách sa ešte možnosti len ukážu. Podľa Simona premiér Dzurinda sľúbil, že sa využijú všetky možnosti štátneho rozpočtu, zatiaľ však rozpočet roku 2004 a ďalších rokov nebol predmetom žiadnych politických rokovaní.
„Najprv musíme urobiť prepočty a to aj vzhľadom na jednotlivé regióny. Ak tieto budú hotové, pristúpime k štátnemu rozpočtu a vypracujeme návrhy.“ Rezort bude podľa neho už od januára pripravovať alternatívny návrh rozpočtu svojej kapitoly. Podľa Mikloša by sa v prípade plného dorovnania európskych peňazí zo slovenského rozpočtu mohlo stať, že ostatné odvetvia, ktoré sú dnes tiež dotované peniazmi z únie, by po vstupe dostávali menej ako dnes.
Celkové verejné výdavky do poľnohospodárstva a rozvoja vidieka (teda príspevky od Európskej komisie a z rozpočtu) dosiahnu po vstupe 445 miliónov eur, v roku 2006 607 miliónov eur. Spomenutá alternatíva však zahŕňa aj fondy, v ktorých sa o granty treba uchádzať, hovorí teda skôr o maxime možností ako o skutočnom stave. Prostriedky po roku 2007 budú ešte predmetom rokovania a to v období, keď sa na tvorbe novej poľnohospodárskej politiky a rozpočtu únie bude spolupodieľať aj Bratislava.
ATTILA LOVÁSZ, jj
Priame platby pred
a po vstupe (v mil. eur)
Rok 2000 2001 2004 2005 2006
Priama platba 79 75 163 177 193
Z toho Bratislava 79 75 do 89* do 89* do 89*
Z toho Brusel - - 74 88 104
*- možnosť doplatiť zo slovenského rozpočtu