BRATISLAVA – Trnavská Coffea, s.r.o., obnovuje výrobu a distribúciu nealko nápoja Kofola. Najvyšší súd totiž zrušil rozhodnutie Úradu priemyselného vlastníctva zamietajúce požiadavku na výmaz ochrannej známky tohto nápoja. Zástupcovia trnavskej firmy si súdny verdikt interpretovali tak, že úrad čoskoro ochrannú známku Kofola zruší úplne, a začali teda s výrobou.
Kofolu má zatiaľ na seba zaregistrovanú tradičný český výrobca – Santa Nápoje Krnov. Jeho predstavitelia v boji proti údajným pirátskym výrobcom Kofoly nechcú poľaviť ani po rozhodnutí slovenského Najvyššieho súdu. „Súd pri svojom rozhodovaní opomenul viaceré dôležité detaily z oblasti známkového práva a Úrad priemyselného vlastníctva známku ešte nevymazal. Máme v zálohe ďalšie právne možnosti,“ citovala TASR právneho zástupcu českej firmy Eugena Zátureckého.
Slovenský výrobca Kofoly sa chce dostať na pozície z minulých rokov. Po žalobách z českej strany totiž svoju produkciu v priebehu tohto roka firma Coffea prerušila. Coffea bude voči majiteľovi ochrannej známky uplatňovať náhradu škody. „Jej výšku vyčíslime stratou spôsobenou pozastavením výroby,“ spresnil Daniel Vopát, z trnavskej firmy Coffea.
Argumentom zástupcov slovenskej spoločnosti v medzinárodnom spore o ochrannú známku je, že Kofola nie je konkrétnou značkou konkrétneho výrobku jedného výrobcu. „Je to všeobecný názov, podobne ako napríklad pivo alebo chlieb,“ povedal Vopát.
Česká strana – postupne firmy Galena, Ivax CR a Santa Nápoje Krnov, ktoré si medzi sebou posúvali licenciu – si nárokuje na exkluzivitu ochrannej známky Kofola od roku 1998. Tento nápoj však žiadna z firiem priamo neprodukovala, vyrábali len jeho surovinovú bázu, patentovaný sirup Kofo. Ten predáva na licenčnom základe štrnástim českým a minimálne piatim slovenským výrobcom. Popri nich vyrába na Slovensku podobný nealko nápoj ďalších vyše desať menších výrobní, väčšinou bývalých sódovkární. Cena „nepravých“ kofol je nižšia, lebo sódovkárne neplatia za licenciu. (tv)