BUDAPEŠŤ – Podľa štúdie spoločnosti Pricewaterhouse Coopers boli vlani slovenskí podnikatelia „najvášnivejšími“ investormi v rámci strednej a východnej Európy. Ich záujem sa sústreďoval hlavne na získanie podielov alebo celých firiem v Česku. V dôsledku jazykovej príbuznosti a historickým zväzkom je ČR pre Slovákov prvým dostupným trhom. Tvrdenie platí aj naopak.
Najaktívnejším investorom v jednotlivých nástupníckych štátoch Juhoslávie je zasa Slovinsko. V posledných troch rokoch sa situácia v strednej a východnej Európe začína meniť. Tamojšie silné firmy v dôsledku silného hospodárskeho rastu získali dostatok prostriedkov a začali hľadať možnosti na ich investovanie v zahraničí. Slovinci takto vložili do svojich zahraničných podnikateľských aktivít 700 miliónov a Maďari 1,6 miliardy dolárov. V regióne sa však aktivizujú aj ruské firmy. Podnikateľské aktivity rozvíjajú najmä energetické koncerny.
Okrem sektorov ropa a plyn sú pre ne zaujímavé aj petrochemické závody. Rusi prenikli do maďarskej spoločnosti BorsodChem, v ktorej získala spoločnosť Sibur 24-percentný podiel. Naopak, maďarský farmaceutický podnik Gedeon Richter kúpil podiely v ruskom partnerovi Protek. V regióne sa už etablovali aj maďarská banka OTP a ropný koncern MOL. Z veľkých prienikov východných podnikov na západ sa zatiaľ zaznamenal len jeden. Poľský ropný koncern PKN Orlen kúpil v Nemecku 500 čerpacích staníc od spoločnosti British Petroleum. (tasr)