
Šéf OLAF-u Franz-Hermann Brüner.
Vyšetrovateľ OLAF-u Joachim Menze.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Vyšetrovanie podozrení zo sprenevery peňazí z eurofondov spojené s menom Rolanda Tótha bude pravdepodobne trvať až do konca roka, keď by mali byť predložené „nejaké výsledky“. Povedal to šéf Antidefraudačného úradu Európskej únie (OLAF) Franz-Hermann Brüner a vyvrátil tak úvahy vicepremiérky pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej, že by sa vyšetrovanie mohlo skončiť v auguste.
Podľa Brünera, ktorý bol v stredu v Bratislave, ide o vyšetrovanie založené na faktoch a nie na chýroch, a hospodárske vyšetrovania sú vždy zdĺhavé. V každom štáte Európskej únie by trvalo rovnako dlho. Brüner však povedal, že existuje vôľa čo najrýchlejšie celú vec vyšetriť. „Peniaze netiekli do správnych kanálov a všetko ďalšie má dokázať vyšetrovanie,“ povedal Brüner. OLAF už nevyšetruje priamo v orgánoch Európskej únie, pretože neexistujú informácie o zodpovednosti pracovníkov Európskej komisie.
Brüner ocenil spoluprácu so slovenskými vyšetrovateľmi, i keď to nie sú experti na predvstupové fondy únie a musia sa do problematiky dostať. Dodal, že nezaznamenal nijaké ovplyvňovanie zo strany politických strán alebo iných subjektov.
Šéf OLAF-u na stretnutí s Kadlečíkovou navrhol aj vytvorenie špeciálnej skupiny na kontrolu financií z predvstupových fondov. Komisia by mala fungovať pod sekciou kontroly úradu vlády alebo pri ministerstve financií.
Úlohou OLAF-u na Slovensku nie je viesť samostatné vyšetrovanie, ale pomáhať slovenským úradom pri vyšetrovaní. Rovnako slovenským vyšetrovacím orgánom pracovníci OLAF-u poskytujú informácie o zložitých mechanizmoch predvstupových fondov únie. Hlavnou úlohou úradu je chrániť finančné záujmy Európskej únie. (ldi)