„…ekonomické reformy znížili podporu vlády a ich ovocie v podobe smerovania do EÚ a NATO môže prísť príliš neskoro na to, aby pomohli (Dzurindovi) v budúcoročných voľbách. Stále existuje reálne riziko, že Slovensko môže v nastávajúcich voľbách urobiť krok späť, spomaliť reformy a poškodiť svoj imidž v zahraničí.“ Aj takto prezentuje prestížny denník Financial Times Slovensko v štvorstranovej prílohe, ktorá sa dostala na stôl väčšine ekonomických celebrít sveta. Tí sa v nej mohli dočítať o blížiacich sa voľbách, o probléme rómskej menšiny, o zahraničných investíciách, o bankách alebo o privatizácii energetiky na Slovensku.
Mimoriadnu pozornosť Financial Times venovali voľbám a volebným preferenciám jednotlivých strán. Priazni sa môže v tejto súvislosti tešiť Vladimír Mečiar, ktorý má v stredajšom vydaní dokonca vlastný, takmer štvrťstranový profil. Je v ňom vykreslený ako zakladateľ Slovenska, ktorý stál po väčšinu 90. rokov na jeho čele. „Mečiar sa znovu ujal úlohy lídra HZDS - už sa nudil vo svojej vile čítaním ruských románov a pozeraním wrestlingu,“ píšu britské noviny o príčine stúpajúcich preferencií hnutia.
Makroekonomickú situáciu hodnotia Financal Times ako stabilizovanú. „Dzurindova vláda úspešne stabilizovala prehriatu ekonomiku, ktorú zanechala Mečiarova administratíva. Neustále prezentovanie dlhodobého ekonomického rastu sa však zmení na hrozivú výzvu. S blížiacimi sa voľbami to však nie je len ekonomická, ale aj politická nevyhnutnosť.“ Denník kladne hodnotí účinnosť balíčkov ekonomických opatrení, ktoré vláda prijala pred dvoma rokmi. „Fiškálny deficit aj deficit bežného účtu sú späť pod kontrolou,“ píšu Financial Times.
Nepovšimnutá nezostala ani vysoká nezamestnanosť, ktorú Financial Times označili „za jednu z najvyšších v Európe“. Priestor na obhajobu dostal aj premiér Dzurinda. „Dosiahnuté výsledky stále neprenikli dole k ľuďom. Ľudia musia cítiť zmeny. Ale najhoršie už máme za sebou. Výsledky pomaly, ale isto prichádzajú,“ citujú Financial Times premiéra zo začiatku roka.
Relatívne pozitívne hodnotenie sa ušlo oblasti prílevu zahraničných investícií. „Po rokoch bytia čiernym bodom v strednej Európe pritiahlo Slovensko vlani dve miliardy dolárov, čo je viac ako za celé obdobie od roku 1993.“ Optimizmom nešetril ani vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš: „Tento rok očakávame ešte lepšie číslo, ktoré nás dostane - čo sa týka v prepočte na obyvateľa - na prvé miesto v regióne,“ cituje ho denník.
Príloha sa venovala aj bankovému sektoru a privatizácii energetiky. „Slovensko je ďaleko za svojimi susedmi, čo sa týka liberalizácie a privatizácie energetiky. Jej odštátnenie bude posledným veľkým privatizačným projektom súčasnej vlády,“ uzatvára Financial Times.
Spracoval TOMÁŠ VELECKÝ