AMSTERDAM, HAAG, RÍM, BRUSEL - Odvolací súd Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) včera potvrdil predchádzajúci rozsudok, ktorým v prvej inštancii vymeral trest štyridsať rokov väzenia Srbovi Goranovi Jelišičovi, nazývanému „bosniansky Adolf“, za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
Tento 40-ročný trest väzenia je zatiaľ najprísnejším trestom, ktorý ICTY vymeral. Predvlani v decembri bol Jelišič uznaný za vinného zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, bol však zbavený obžaloby zo zločinu genocídy. Obžaloba z genocídy je vôbec najzávažnejšou obžalobou, ktorú ICTY môže vzniesť.
Bývalý poľnohospodársky robotník Jelišič, ktorý má teraz 33 rokov, bol uznaný za vinného zo spáchania mnohých vrážd v tábore Luka pri severobosnianskom meste Brčko. Svedkovia na pojednávaní v roku 1999 tvrdili, že Jelišič sa sám chválil, že pred „rannou kávou“ má vo zvyku zabiť 20 až 30 ľudí.
Ivanič o zločincoch
Bosnianskosrbský premiér Mladen Ivanič včera povedal, že prijatie nového zákona o spolupráci s ICTY uvoľní cestu na zadržanie bývalých predákov Republiky srbskej (RS) Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča, ktorí sú obvinení z vojnových zločinov. Podľa premiéra prijme parlament RS zákon do troch týždňov, potom o ňom musí rozhodnúť bosnianskosrbský najvyšší súd.
Len čo bude schválený i na tejto úrovni, nezostáva nič iné, len uplatňovať jeho zostavenie, teda i zatýkať ľudí. Ivanič, ktorý včera prišiel na návštevu ICTY, upozornil, že bosnianskosrbské sily nemôžu zadržať Karadžiča a Mladiča bez pomoci jednotiek NATO v Bosne. Po tom, čo Srbsko vydalo ICTY Slobodana Miloševiča, je bosnianska RS poslednou časťou bývalej Juhoslávie, ktorá s haagským tribunálom nespolupracuje, a stala sa útočiskom pre ľudí podozrivých z vojnových zločinov.
Koštunica kritizuje ICTY
Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica v rozhovore pre včerajšie vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera a srbského týždenníka Vreme vyhlásil, že ICTY koná na základe selektívnej spravodlivosti a jeho hlavná prokurátorka Carla Del Ponteová je zaujatá.
Haagsky tribunál má podľa Koštunicu len málo znakov, ktoré by mohli charakterizovať tribunál. Prezident JZR okrem toho uviedol, že nesledoval televízny prenos z utorkového predvedenia Miloševiča pred ICTY, pretože by to bolo „príliš bolestivé“.
Markovičová môže do Haagu
Manželka bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča Mira Markovičová bude môcť navštíviť svojho manžela vo väzení v Haagu napriek tomu, že sa nachádza na tzv. čiernom zozname osôb, ktoré nemôžu získať víza na cestu do Európskej únie. Oznámila to včera Európska komisia. Miloševičova manželka však podľa informácií z Haagu o víza zatiaľ nepožiadala. (čtk, tasr)