
FOTO – REUTERS
Britskí poslanci v stredu na chvíľu zabudli na stranícku príslušnosť a zúčastnili sa na treťom ročníku kačacích pretekov. Z Westminsterského mosta pred budovou parlamentu hodilo viac ako 60 zákonodarcov do Temže očíslované umelohmotné kačičky. Prvá kačička, ktorá preplávala cieľom, pomohla poslankyni Tesse Jowellovej vyhrať 2000 libier. Výnos z pretekov dlhých 500 metrov bol určený na dobročinné účely. Skutočnosť, že práve jej kačka zvíťazila už druhýkrát po sebe, je vraj náhodnou zhodou okolností. „Veď na to netreba žiadnu zručnosť, akurát kačku musíte hodiť do vody,“ komentoval Jowellovej úspech hovorca združenia podporujúceho rieku Temžu. Celá akcia je zameraná práve na zlepšenie životného prostredia v Temži. Poslankyňa sa rozhodla výhru venovať na dobročinné účely vo svojom volebnom obvode.
BELFAST – Katolícky tínedžer sa stal ďalšou obeťou rastúceho násilia v Severnom Írsku. Kieran Cummings stál na okraji križovatky v Antrime, 30 km severne od Belfastu, keď ho v stredu o siedmej hodine ráno zastrelil neznámy motocyklista. K vražde sa prihlásili zakázané protestantské milície Red Hand Defenders. Dôvod? Kieran bol katolík.
Rodinný priateľ Cummingsovcov o ňom povedal, že to „bol normálny 19-ročný chlapec, ktorý mal veľa priateľov medzi oboma komunitami. Neviem, prečo by ho chcel niekto zavraždiť“. Svedkami vraždy bolo mnoho ľudí, ktorí tak ako Cummings čakali na autobus do Belfastu.
Vražda prišla v čase vážnej politickej krízy v Severnom Írsku. Predseda severoírskej vlády David Trimble sa vzdal v nedeľu funkcie, pretože Írska republikánska armáda (IRA) odmietla odovzdať zbrane, ako si to vyžaduje mierová dohoda z roku 1998.
Írsky premiér Bertie Ahern sa v stredu v Londýne stretol s britským predsedom vlády Tonym Blairom. Politickí lídri teraz majú dva týždne, aby dosiahli dohodu medzi severoírskymi politickými stranami. Ináč v Belfaste padne vláda a vypíšu sa nové voľby. Ešte horším scenárom, ktorý sa nedá úplne vylúčiť, je, že britská vláda zruší decentralizované inštitúcie a opäť prevezme správu nad Severným Írskom.
Hovorca Tonyho Blaira vyhlásil, že v nasledujúcich dvoch týždňoch sa rokovania medzi Blairom a Ahernom zintenzívnia v snahe dosiahnuť dohodu a zabrániť tak politickému fiasku. Severoírske kresťanské aj protestantské strany sa s týmito politikmi stretnú v pondelok v Británii. Obaja politici zatiaľ vyzvali Sinn Fein, severoírsku stranu spojenú s IRA, aby si zvolila, či chce udržiavať kontakty s demokratickými politikmi alebo s polovojenskou organizáciou.
Ďalší faktor zhoršujúci politické vzťahy je nadchádzajúci pochod oranžistov. Pochod sa každoročne koná v Drumcree, 50 km južne od Belfastu. Protestanti pochodujú aj cez katolícku oblasť. V roku 1995 úrady pochod prvýkrát zakázali. Odvtedy sa prívrženci oranžistov každoročne podieľajú na násilnostiach – blokujú cesty alebo usporadúvajú nočné protesty. V pondelok nezávislá komisia zakázala tohtoročný pochod, ktorý by sa mal konať v nedeľu 8. júla. Podľa viacerých je vražda Kierana Cummingsa len začiatkom násilností, ktoré v Drumcree prepuknú.
Počas pondelkovej a utorkovej noci v Londonderry, druhom najväčšom severoírskom meste, protestanti už stihli postaviť barikády, podpáliť autobus a použiť niekoľko bômb. Približne 150 ľudí sa v katolíckej oblasti na západe mesta dostalo do konfliktu s políciou.
PRE SME – ROBIN SHEERAN