Spisy o Helmutovi Kohlovi z archívov niekdajšej východonemeckej tajnej služby Stasi sa nesmú zverejniť. Rozhodol o tom v stredu Správny súd v Berlíne. Proces sa konal na podnet exkancelára, ktorý chcel zabrániť, aby sa dokumenty zahrňujúce aj záznamy tajne odpočúvaných telefonických rozhovorov dostali do rúk novinárov a historikov. Niektorí z nich predpokladali, že 6000-stránkový spis, z ktorého bol Úrad na spracovanie dokumentov Stasi ochotný zverejniť 2000 strán, by mohol prispieť k objasneniu nelegálneho financovania Kohlovej CDU.
Ochrana osobností
Predseda súdu Volker Markworth v zdôvodnení rozhodnutia vyzdvihol prioritu ochrany osobnosti postihnutého. Podľa zákona o dokumentoch Stasi z roku 1991 môže každý nemecký občan nahliadnuť do vlastného spisu. Aj úrady, parlamenty a zamestnávatelia majú právo požiadať o lustráciu svojich zamestnancov.
Do konca roku 1999 to využilo takmer 4,5 milióna občanov a inštitúcií. Novinári a historici si mohli doteraz prezrieť všetky prístupné dokumenty Stasi s výnimkou tých, ktoré obsahovali výlučne privátne informácie.
Rozporné reakcie
Minister vnútra Otto Schily privítal rozhodnutie súdu, ktoré by mohlo mať precedenčný charakter. S uspokojením reagovali aj Kohlovi advokáti, ktorí žalobu svojho klienta zdôvodňovali okrem iného argumentom, že Stasi pri odpočúvaní telefonických rozhovorov nerešpektovala zásady právneho štátu. Kohl už predtým vyhlásil, že mu nejde o uprednostňovanie, ale o to, aby sa „dodatočne nevyhlásilo za legitímne dlhoročné ilegálne odpočúvanie popredných západných politikov zločineckým režimom Socialistickej strany jednoty Nemecka (SED)“.
Vládna splnomocnenkyňa Úradu na spracovanie dokumentov Stasi Marianne Birthlerová, ktorá bola v bývalej NDR aktívna v cirkevných disidentských kruhoch, zastáva naproti tomu názor, že „dokumenty Stasi o osobnostiach súčasných dejín treba i naďalej sprístupniť na úplné objasnenie štruktúr tajnej služby NDR“. Rozhodnutie Správneho súdu v Berlíne by teraz mohlo znamenať zastavenie zverejňovania spisov aj prominentných funkcionárov komunistickej SED.
Koniec v nedohľadne
„Mohli by sa dokonca stiahnuť z trhu aj všetky príslušné publikácie,“ kritizovala Birthlerová. Niekdajší východonemecký disident a súčasný predseda Spolkového snemu Wolfgang Thierse to už pred niekoľkými mesiacmi vyjadril ešte drastickejšie: „V prípade, že sa Kohl presadí, môžeme Birthlerovej úrad zatvoriť.“
Rozhodnutie berlínskeho súdu však ešte nie je konečné. Kauzou Kohlových spisov sa bude musieť, tentoraz na podnet Birthlerovej úradu, zaoberať ďalšia inštancia, prípadne aj najvyšší ústavný súd.
PRE SME – VLADIMÍR MÜLLER, Bonn