BRATISLAVA – Vzťahy v koalícii sú po stredajšom schválení zákonov o reforme verejnej správy extrémne vyhrotené.
SOP a SDĽ považuje za prirodzené hlasovať s opozíciou proti koaličným stranám. KDH je znechutené bezzásadovosťou niektorých partnerov, SMK uvažuje o odchode z koalície a navrhuje premiérovi, aby odstúpil. Ten na to nevidí najmenší dôvod. Dzurinda povedal, že ten deň mu urobil radosť.
Parlament v stredu schválil dva základné zákony, ktorými sa spúšťa reforma verejnej správy. Definujú základné funkcie a právomoci samosprávnych krajov a spôsob voľby do regionálnej samosprávy. Na ich základe vzniknú regionálne parlamenty.
V mene regiónu bude vystupovať predseda samosprávneho kraja, ktorého budú obyvatelia voliť priamo. Vládne návrhy zákonov parlament výrazne zmenil. Najzreteľnejšou zmenou je územné členenie. Vládny návrh obsahoval tucet samosprávnych krajov, parlament ich odsúhlasil osem.
Pri schvaľovaní kritických bodov hlasovalo HZDS, SNS spolu s SDĽ a SOP. Pri záverečných hlasovaniach s touto politickou konšteláciou svorne hlasovali aj poslanci SDK. Vládny návrh dôsledne podporovalo iba KDH, SMK a niektorí nezávislí poslanci pôvodne pochádzajúci z DS.
Reakcie na zmeny sú rôzne. Splnomocnenec vlády pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský sa vzdal funkcie. Dúfa, že prezident republiky zákony nepodpíše a parlamentu navrhne prepracovať body, ktoré sú zrejme protiústavné. Ide najmä o bod, podľa ktorého by v istých situáciách bol regionálny parlament podriadený vláde. Vicepremiér Ivan Mikloš odmietol ďalej robiť garanta reformy verejnej správy. Premiér Mikuláš Dzurinda sa tešil a schválené zákony označil za dobrú správu pre Slovensko.
Pri schvaľovaní zákonov SDĽ, SOP a SDK porušili predvolebné sľuby a aj dohody s koaličnými partnermi.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora je sklamaný tým, v akej forme sa zákony prijali. Zástupcovia Protikrízového výboru za skutočnú reformu verejnej správy, ktorí reprezentujú vyše tristo mimovládnych organizácií, boli výsledkom otrasení. Z regiónov ako Spiš, Zemplín, Liptov a Novohrad, ktoré sú najviac postihnuté súčasným členením, prichádzajú ostro nesúhlasné reakcie.
PETER KUNDER