Budapešť 16. decembra (TASR) - Všetky maďarské denníky sa dnes venujú hodnoteniu výsledkov dohody medzi Maďarskom a Európskou úniou na kodanskom summite EÚ. "Dohoda je úspechom, alebo fiaskom", pýta sa na titulnej strane denník Magyar Nemzet a konštatuje, že vládna strana a opozícia hodnotia výsledky z Kodane rôzne.
Všetci označujú dohodu o rozšírení únie medzi EÚ a desiatimi kandidátskymi krajinami, ktorá sa zrodila na summite v Kodani, za historickú, dohodnuté podmienky vstupu Maďarska však vyvolali koncom týždňa ostrú vnútropolitickú debatu.
Kým maďarský premiér Péter Medgyessy a šéf diplomacie László Kovács hovoria o jednoznačnom úspechu, podľa expremiéra Viktora Orbána je potrebné vzhľadom na nevýhodné výsledky dohody prehodnotiť budúcoročný rozpočet.
Podľa Kovácsa sa Maďarsko pričlení k únii nie dobre, ale "lepšie", pričom minister považuje za najväčší úspech rokovaní oblasť poľnohospodárstva a finančných podmienok.
Expremiér Orbán sa domnieva, že výsledok rokovaní maďarskej delegácie je slabý. Opozičný politik za neúspech považuje to, že sa Maďarsku nepodarilo vybojovať individuálne posúdenie, pričom Česko a Poľsko dosiahli významné výsledky.
Orbán navrhuje prehodnotenie rozpočtu na rok 2003 tak, aby do neho zakomponovali podporu tých skupín obyvateľstva, ktorej sa vstup do EÚ dotkne najnegatívnejšie.
V reakcii na expremiéra minister zahraničných vecí a šéf vládnych socialistov Kovács označil Orbána za "zlého ducha maďarskej politiky", píše Népszabadság.
Podľa ľavicového denníka Népszabadság predseda koaličného Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ) povedal, že podmienky vstupu Maďarska do únie sú lepšie, ako sa očakávalo po parlamentných voľbách pri zmene vlády. Na margo kritiky opozície Kovács dodal, že Maďarsko vstupuje do spoločenstva hodnôt, ktoré významne ovplyvní budúcnosť štátu. Preto sa ani neoplatí diskutovať o tom, aké výsledky sa dosiahli na ďalšie dva - tri roky.
Predsedníčka menšej opozičnej strany, Maďarského demokratického fóra (MDF), Ibolya Dávidová povedala, že na prvý pohľad je chvályhodné úsilie vlády o zlepšenie podmienok vstupu, ale k zhodnoteniu skutočných výsledkov je potrebné poznať detailný obsah dohody.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pel